1. YAZARLAR

  2. Özdilek COŞKUN

  3. OYAK’ın gelişi akaryakıt işinde neleri değiştirecek? (2)
Özdilek COŞKUN

Özdilek COŞKUN

Yazarın Tüm Yazıları >

OYAK’ın gelişi akaryakıt işinde neleri değiştirecek? (2)

Türkiye’nin önde gelen sermaye gruplarından OYAK’ın akaryakıt sektörüne girişi, bu alanla ilgili tüm kesimlerde bir heyecan yaratmışa benziyor. 

Biz de bu gelişmeyi geçtiğimiz günlerde değerlendirmiş, OYAK’ın gelişinin sektörde ciddi etkilere yol açacağını söylemiştik. Ve söylediklerimiz epey yankı yaratmışa benziyor. Çünkü pek çoğu beklenmedik yerlerden olmak üzere ciddi geri dönüşler aldık söylediklerimizle ilgili. 

Sektörel bir yazı için 20 bine yaklaşan okunma sayısının çok yüksek olduğunun söylenmesi ziyadesiyle mutlu etti. Ciddi ulusal gazete tirajlarının 30-40 binli rakamlara düştüğü düşünülünce daha da gurur verdi. 

Geri dönüşlerin ağırlıklı kısmından anlaşılan o ki, bu konu daha çok su kaldırır ve kafalarda yeni soru işaretleri oluştu. Ve bu sorular cevap bekler. Yani konuyu daha da derinleştirme ihtiyacı açık seçik ortada.

OYAK Grubu geçmişte perakende işinde de vardı ama çekilmişti. Akaryakıt sektörüne attığı adımla OYAK için perakendeye (retail) dönüş yolu göründü. 

Şimdi demir çelik ve çimento başta olmak üzere enerji yoğun sektörlerde varlığı hissedilen bir gruptan söz ediyoruz.
OYAK’ın elindeki varlıklara ve bunun akaryakıt işi ile olası etkileşimlerine bakalım.

Akaryakıt işine girmek, OYAK’ın elindeki mevcut varlıkları daha iyi değerlendirmek için kaldıraç etkisi yaratabilir mi?
Elindeki mevcut varlıklar, OYAK’a akaryakıt sektöründe ne tür manevra alanları açabilir?

Akaryakıt istasyonlarının ileride elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonları ağının zemini olması üzerine neler söylenebilir? (Bu konuda otomotiv sektöründe oyuncu olmasının ne tür katkıları olabilir?)

Ayrıca, son 3-5 yılda gerek Avrupa ve gerekse ülkemizde yaşanan değişimler sonucu, akaryakıt istasyonları sadece akaryakıt ve otogaz satılan yerler olmaktan çıktı. Bayilerden ziyade dağıtım şirketleri tabiri caizse istasyonların her metrekaresinden faydalanmak için hem etinden hem sütünden tarzı faaliyetler sürdürmekteler.

Dağıtım şirketlerinin temsilcileri, istasyon işletmecileri ile akaryakıt ya da otogaz satmaktan çok, kahve, yıkama, adblue, ödeme noktası, bilet satıcılığı, akaryakıt nakliyesini şirketin yapması vb. işler konuşmaktalar.

Tüm bu gelişmeler düşünüldüğünde istasyonlar OYAK’ın diğer işlerine ne katkılar sunabilir ya da OYAK’ı hangi diğer işlere sokabilir? Otomotiv, inşaat, demir çelik, lojistik işlerinde olması elbette avantaj ama belki gıda, belki iletişim, belki de çok yeni bir iş kolu OYAK için bile bir sürpriz yaratabilir.

Tüm bu bilinmezleri bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, OYAK’ın ortaya koyacağı irade, oluşturacağı yönetim tarzı belirleyecek, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Ama mutlaka bakması, değerlendirmesi, hedef koyması gereken bir gerçeklik var ki o da pazara ilişkin rakamsal veriler. 

Böyle bir pazar paylaşımının olduğu sektörde OYAK, Güzel'i devralıp kendisini nerede konumlandırmak istiyor?

Göreceğiz…

akaryakitta-pazar-payi-kasim-2019.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar