1. Özdilek COŞKUN

Özdilek COŞKUN

Özdilek COŞKUN

Özdilek COŞKUN hakkında

Özdilek COŞKUN kimdir? 

1968 yılında Mersin’de doğdu. Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmenin oğlu olarak 12 yaşından itibaren yaz tatillerinde çalışmaya başladı. Sonradan Opet Petrolcülük AŞ’yi kuracak ailenin ticarete başladığı madeni yağ dükkanında çıraklık yaparak akaryakıt sektörüne adım attı. Öğrenim hayatı boyunca bir yandan da hep çalıştı. Akaryakıt istasyonlarında pompa görevlisi de oldu, toptan akaryakıt ve toptan madeni yağ satışı da yaptı. Dönem dönem akaryakıt istasyonu inşaatlarına nezaret etti.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Siyaset Bilimi bölümündeki lisans üstü eğitimini tamamlayamadan ayrılarak Opet Petrolcülük AŞ’nin kuruluşunda yer aldı ve şirketin ilk sigortalı çalışanı oldu. Opet’in kuruluşunu izleyen ilk 5 yıl boyunca şirkette hemen her işi yaptı. İkinci 5 yıl Satış Müdürlüğü ve sonraki 15 yıl Yatırımlar Direktörlüğü görevlerini yürüttü.
Toplamda 25 yıl Opet’te saha çalışmaları yapması dolayısıyla görülmemiş üç ilçe hariç tüm Türkiye’yi karış karış gezdi. Bu seyahatleri sırasında hem zorunluluktan gurme oldu hem de tarih ve arkeoloji tutkusu gelişti. Bir yandan Türkiye Yatırımlar Direktörlüğü görevini ifa ederken, diğer yandan Koç Holding’in yurtdışında yatırım yapma, uluslararası alanlarda yeni fırsatlar yaratma vizyonu çerçevesinde Enerji Grubu çatısı altında oluşturulan grupta yöneticilik görevini yürüttü. Opet ve Aygaz adına, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek, Makedonya, Slovenya, Arnavutluk, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde pazar araştırmaları yaptı, ülke raporları oluşturdu.

2016 yılında Opet’ten ayrılarak Kadoil AŞ’ye geçti. Yaklaşık bir yıl Kadoil Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 2018 yılından bu yana da sektördeki tecrübeleri çerçevesinde akaryakıt istasyonu sahiplerine ve bazı akaryakıt dağıtım şirketlerine yatırım danışmanlığı yapıyor. 2019 mayıs ayından bu yana tecrübelerini aktarmak adına Enerji Günlüğü’nde yazılar yazıyor. 1 kız çocuk babası, motorsiklet tutkunu, amatör İstanbul rehberi, 47 yıllık taraftarı, 35 yıllık tribün izleyicisi ve 23 yıllık kongre üyesi Beşiktaşlı ve “Çarşı’lı”…

1 2