1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Peşin alınan doğalgaz zamlardan etkilenecek

Peşin alınan doğalgaz zamlardan etkilenecek

Ankara’da ön ödemeli sayaçlarla doğalgaz kullanan abonelerin parasını peşin ödedikleri gaz, olası zamlardan etkilenecek. Enerji...

Peşin alınan doğalgaz zamlardan etkilenecek

Enerji Günlüğü - Ankara’da ön ödemeli sayaçlarla doğalgaz kullanan abonelerin parasını peşin ödedikleri gaz, olası zamlardan etkilenecek. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Yönetmeliğinin peşin satılabilecek doğalgaz miktarını düzenleyen 40’ıncı maddesinin dördüncü fıkrasından sonra gelmek üzere yeni bir fıkra eklendi. Fıkra şöyle: 

“Sistemde kullanılmakta olan mevcut ön ödemeli sayaçlara Türk Lirası yükleme, Türk Lirası düzeltme, Türk Lirası satış yöntemleri uygulanabilir. Dağıtım şirketi, uygulayacağı yöntemi Kurul onayına sunar. Kurul gerekli görmesi halinde sunulan uygulama yönteminde değişiklik yapar ve uygulama yöntemi Kurul onayı ile yürürlüğe girer. Uygulama yönteminde Kurul onayı olmaksızın değişiklik yapılamaz. Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla satın alması tamamlanmış olan doğal gaz alımları için bu fıkra hükmü uygulanmaz.”

PEŞİN ALMAK ZAMDAN KORUMAYACAK

Başkent Doğalgaz Dağıtım bugüne kadar isteyen abonelerden, belli bir miktara kadar doğalgaz için ön ödeme kabul ediyordu. Yapılan ödeme miktar bazında doğalgaz tedarikini garanti ettiği için, o miktar tüketilene kadar aboneler olası zamlardan etkilenmiyordu. Yeni düzenleme, doğalgazı miktar olarak değil, parasal tutar olarak satın alabilmeye imkan tanıyor. Böylece abone koyduğu paranın karşılığı kadar gaz tüketebilecek. Ön ödeme ile elde edilen kullanım hakkı bitmeden doğalgaza zam gelmesi halinde, kalan tutar ile önceki tarifeden daha az miktarda gaz tüketilebilecek. 

Enerji Günlüğü

EPDK: Faturalı-faturasız gaz aboneleri eşitlendi

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler