1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Pınar: Enerji verimliliği bir kültür işi

Pınar: Enerji verimliliği bir kültür işi

ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar, enerji verimliliğinin bir kültür işi olduğunu belirterek, insanlarda bu bilincin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Pınar: Enerji verimliliği bir kültür işi

Enerji Günlüğü - ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar, enerji verimliliğinin bir kültür işi olduğunu belirterek, insanlarda bu bilincin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

ELDER Koordinatörlüğünde yürütülmekte olan HASAT-2 Projesi, iş paketi-4 “Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi” çalışması kapsamında “Elektrik Sektörü Dağıtım ve Perakende Tarafı Enerji Verimliliği Faaliyetleri Arama Toplantısı” gerçekleştirildi. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı doğrultusunda yürütülen faaliyetler kapsamında gerçekleştirilen toplantıda değerlendirmelerde bulunan ELDER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Pınar, sürdürülebilirliğin artık günümüzde tüm dünyada birinci trendlerden biri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye özelinde HASAT projesiyle başlayan bu konunun artık eylem planına geçecek noktaya geldiğini ifade etti. 

Enerji verimliliğinin aslında bir kültür işi olduğunu belirten Pınar, “Biz bilinci nasıl geliştireceğiz? Bu anlamda Bilinç Endeksi meselesi de insanlarımızı ne kadar katkı sağlayabilir hale getireceğimizle ilgili, kurumların tek başına yapabileceği bir şey değil. Sahiplenilmesi lazım” ifadesini kullandı. 

İKİNCİ FAZDA YAPILMASI GEREKENLER

Projede ikinci fazın Eylül 2020 itibariyle başladığını belirten Pınar, bu aşamada yapılması gerekenleri enerjinin tüketildiği yerde üretilmesi, LED dönüşüm, talep tarafı yönetimi (özellikle de piyasa derinliği) olarak sıraladı. 

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler