1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Plastik sektörü Rusya-Türkiye krizinden olumsuz etkilenecek

Plastik sektörü Rusya-Türkiye krizinden olumsuz etkilenecek

Enerji Günlüğü - Rusya'nın ekonomik yaptırımları uygulamaya koyması halindeplastik ve kauçuk ihracatında 300 milyon dolarlık kaybın yaşanabileceği...

Plastik sektörü Rusya-Türkiye krizinden olumsuz etkilenecek

Enerji Günlüğü - Rusya'nın ekonomik yaptırımları uygulamaya koyması halindeplastik ve kauçuk ihracatında 300 milyon dolarlık kaybın yaşanabileceği kaydedildi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, yaptığı açıklamada yaşanan gelişmelerin her alanda olduğu gibi plastik sektörünü de olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, kaybın 300 milyon dolar olabileceğini kaydetti.

Eroğlu, "Plastik işleme makinaları alanında iyi bir ihracat pazarımız olan Rusya ile yaşanan kriz Rusya ile ticaret yapan sanayicilerimizi de kaygılandırdı. Türkiye'nin Rusya'ya Plastik ve Kauçuk İşleme Makinesi ihracatı 30 milyon dolara yakın. Rusya bilindiği gibi zengin petrol ve doğal gaz kaynağına sahip bir ülke. Bu doğal kaynaklarını son senelerde kurduğu petrokimya tesisleri ile plastik hammaddeye dönüştürerek katma değeri artırma gayreti içinde. Ancak bilindiği gibi en büyük katma değer plastik mamul üretimindedir. Bu sebeple Rusya bir yandan mamul ithalatını gümrük vergileri ile zorlaştırırken diğer yandan da plastik mamu üretimi yatırımlarını teşvik etmektedir. Rusya ihtiyaç duyduğu makinelerin önemli bir kısmını Türkiye'den ithal ediyor. Şu an Türk firmalarına karşı oluşturulan yaptırımlar, Türk Plastik işleme makineleri sektörüne zarar verdiği gibi Rusya'daki plastik mamul üreticilerine de zarar verecektir. Üyelerimizin halen Rusya'da çalışan yüzlerce makinesi bulunuyor. Bu makinelerin yedek parça ve servis olmadan verimli çalışmaları da mümkün değildir."dedi.

SİPARİŞ İPTALLERİ BAŞLADI

Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı 300 milyon doları bulan plastik ve kauçuk ihracatının da çok önemli olduğunu dile getiren Yavuz Eroğlu, siparişlerde iptallerin başladığını ve bu durumun endişe verici olduğunu söyledi. Eroğlu, "Plastik mutfak eşyası üreticisi bir firmamız ürünlerini Rusya'ya sevk etmek üzereyken Rusya'daki alıcının gümrüklerden malı geçirmenin zorluğundan bahsederek siparişi iptal ettiğini bildirmiştir. Türkiye'nin Rusya'ya plastik ve kauçuk ihracatının durması 300 milyon doları bulan bir kayba sebep olabilecektir" dedi.

Türkiye, 2014 yılında Rusya'ya 100 milyon dolar plastik hammadde ve 155 milyon dolar plastik mamul ihraç etti.

Toplam plastik hammadde ihracatının yüzde 9'unu Rusya Federasyonuna yönelik yapıyor ve bu ihracat Rusya Federasyonu'nun toplam plastik hammadde ithalatı içinden yüzde 2 pay alıyor.

Plastik mamul ihracatının yüzde 3'ü ise Rusya Federasyonuna gerçekleşiyor. Bu ihracat Rusya Federasyonu'nun toplam plastik hammadde ithalatı içinden yüzde 3 pay alıyor.

Türkiye plastik işleme makinaları toplam ihracatının yüzde 15'ini Rusya'ya yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler