1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Romanya`dan Lukoil`e yolsuzluk davası

Romanya`dan Lukoil`e yolsuzluk davası

Enerji Günlüğü - Romanya Ploiesti'daki Temyiz Mahkemesi savcıları Lukoil'in Romen ve Rus yöneticileri hakkında 1.95 milyar dolarlık kara parayı akladıkları...

Romanya`dan Lukoil`e yolsuzluk davası

Enerji Günlüğü - Romanya Ploiesti'daki Temyiz Mahkemesi savcıları Lukoil'in Romen ve Rus yöneticileri hakkında 1.95 milyar dolarlık kara parayı akladıkları gerekçesiyle dava açtı.

ABD basınında yer alan habere göre, Rus enerji şirketi Lukoil'in Romanya'daki rafinerisinin bulunduğu Ploiesti'daki Temyiz Mahkemesi'nin savcıları, şirketin Romen ve Rus yöneticileri hakkında, "şirketin kredi ve sermayesi" üzerinde yolsuzluk yaptıklarının saptandığını açıkladı.

Lukoil Romanya yönetiminden konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, Savcılar yöneticilerin şirketin sermaye ve tahsis edilen kredilerini bilerek, kendilerinin doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilerinin bulunduğu diğer şirketler lehine kullandıklarının belirlendiğini belirttiler.

Savcılar geçen ay soruşturma kapsamında, Lukoil'in toplam 2 milyar euro değerindeki aktiflerini ve banka hesaplarını dondurmuştu.

Romanya, Lukoil hakkındaki kara para aklama ve yolsuzluk soruşturmasını geçen Ekim ayında açtı. Soruşturma kapsamında, Lukoil'in rafinerisinde üretim geçici olarak durdurulmuştu.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler