1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya Bulgaristan Belene NGS’yi tamamlamak istiyor

Rusya Bulgaristan Belene NGS’yi tamamlamak istiyor

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, Bulgaristan’ın yeniden gündemine aldığı 2000 MW’lık Belene Nükleer Elektrik Santrali’nin...

Rusya Bulgaristan Belene NGS’yi tamamlamak istiyor

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, Bulgaristan’ın yeniden gündemine aldığı 2000 MW’lık Belene Nükleer Elektrik Santrali’nin inşaatı için ihaleye katılmayı planlıyor.

Rosatom, Belene NPP projesinin uygulanmasında yer almaya hazır olduğunu açıkladı. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey Prikhodko, Bulgaristan ulusal televizyonuna yaptığı açıklamada "Bugün Belene Nükleer Enerji Santrali’nin inşaatına yeniden başlama niyeti olan mevcut Bulgar hükümetinin yapıcı tutumunu görüyoruz. Rus şirket diğer şirketlerle eşit şartlarda rekabetçi üreticilere katılamaya hazır" dedi. 

Bulgaristan, Belene nükleer santrali için daha önce yaptığı ve Rus nükleer enerji şirketi Rosatom'un kazandığı ihaleyi AB'den ve Washington'dan gelen baskılarla 2012'de iptal etmişti. İhalenin iptal edilmesine karşın, Bulgaristan, Rosatom'dan mahkeme kararı ile nükleer santrali almak ve 600 milyon euro ödemek zorunda kalmıştı. 

Çin’de devlete ait en büyük nükleer enerji şirketi CNNC de Bulgar Ulusal Enerji Şirketi’ne (NEC) bir mektupla niyet beyanında bulunarak santralin yapımı için istekli olduğunu bildirmişti. 

BULGARİSTAN BELENE NGS’Yİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

ÇİN’DEN BULGARİSTAN BELENE NGS PROJESİ’NE İLGİ

 
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler