1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya Hindistan’da 6 nükleer reaktör kuracak

Rusya Hindistan’da 6 nükleer reaktör kuracak

Enerji Günlüğü - Hindistan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmaya çerçevesinde Rusya Hindistan’da 6 yeni nükleer enerji santrali ünitesi kuracak.Rusya...

Rusya Hindistan’da 6 nükleer reaktör kuracak

Enerji Günlüğü - Hindistan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmaya çerçevesinde Rusya Hindistan’da 6 yeni nükleer enerji santrali ünitesi kuracak.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre, nükleer alanında işbirliğine ilişkin anlaşma, Yeni Delhi'de gerçekleştirilen 19’uncu Rusya-Hindistan zirvesinde, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev ile Hindistan Atom Enerji Komisyonu Başkanı Kamleş Viyas tarafından imzalandı. Anlaşma kapsamında iki ülkenin, Hindistan’da yeni bir bölgede Rus tasarımı 6 nükleer reaktör inşa etmek, üçüncü ülkelerde nükleer işbirliğini güçlendirmek, yeni nükleer teknolojiler ve nükleer santrallerin inşası konularında birlikte çalışmak istediği belirtildi. 

Hindistan’daki yeni nükleer proje için Rusya’nın, referans evrimsel VVER jenerasyonu “3+” teknik çözümlerini sunacağı ve bunun da Hint endüstrisinin katılımını artıracağı kaydedildi.

HİNDİSTAN BİZİM GÜVENİLİR ORTAĞIMIZDIR

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev, Hindistan’la olan stratejik işbirliğinden memnun olduklarını belirterek, “Kudankulam bölgesinde Rus tasarımlı nükleer güç üniteleri faaliyet gösteriyor. Yakın gelecekte Hindistan'da ikinci bir bölgede yeni ünitelerin seri bir şekilde inşaatına başlayacağımızı düşünüyoruz. Bu, “Hindistan'da Üret” politikası çerçevesinde ekipman yerelleşmesi seviyesini önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca proje yürütme zamanını ve maliyetini optimize edecektir.Buna ek olarak, Hindistan, bizim üçüncü ülkelerde projeleri hayata geçirdiğimiz güvenilir ortağımızdır. Biz bu işbirliğini geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Hindistan’ın nükleer enerji alanında temel ortaklarından biri konumundaki Rusya, Hindistan’ın güneyinde bulunan Kudankulam NGS’yi inşa etti. İki üniteden oluşan santrale şu anda 3’üncü ve 4’üncü nükleer enerji üniteleri inşa ediyor ve önümüzdeki süreçte 2 yeni ünite daha kurulması planlanıyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler