1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya Kaliningrad’da gaz arz güvenliğini arttırıyor

Rusya Kaliningrad’da gaz arz güvenliğini arttırıyor

Enerji Günlüğü - Rusya, kara bağlantısı bulunmayan toprakları Kaliningrad’da doğalgaz arz güvenliğini arttırmak için bir LNG terminali inşa etti.Rusya,...

Rusya Kaliningrad’da gaz arz güvenliğini arttırıyor

Enerji Günlüğü - Rusya, kara bağlantısı bulunmayan toprakları Kaliningrad’da doğalgaz arz güvenliğini arttırmak için bir LNG terminali inşa etti.

Rusya, kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında kalan Baltık Denizi kıyısındaki toprağı Kaliningrad’da doğalgaz arz güvenliğini arttırıyor. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla Kaliningrad Bölgesi'nde, denizde bir gaz kabul terminali ile Mareşal Vasilevskiy FSRU gemisi için bir açılış töreni düzenlendi. Rusya’nın tek FSRU gemisi olan Mareşal Vasilevskiy, yerleşim bölgesindeki Rus vatandaşlarına ek gaz arzı güvenliği sağlayacak.

Gazprom, Kaliningrad Bölgesi'ne gaz arz güvenliğini artırma çabaları çerçevesinde gerçekleştirdiği bu deniz yoluyla LNG teslimatına odaklanan alternatif bir gaz tedarik projesi ile gaz tedariğini çeşitlendiriyor. Polonya ve Litvanya arasında kalan ve Rusya ile kara veya deniz sınırı olmayan Kaliningrad bölgesi, şimdiye kadar Minsk - Vilnius - Kaunas - Kaliningrad transit gaz boru hattı üzerinden doğal gaz tedarik ediyordu. Gelecekte ise bölgeye gaz Mareşal Vasilevskiy FSRU ile deniz yoluyla da teslim edilecek. Gaz daha sonra, Baltık Denizi kıyılarından 5 km uzaklıktaki bir duba üzerinden Kaliningrad boru hattı sistemine beslenecek.

 
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler