1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rusya motorin ihracatını yasakladı

Rusya motorin ihracatını yasakladı

Rusya, iç talebin artması nedeniyle motorin ihracatını Mart ayından itibaren 6 ay süre ile yasakladı.

Rusya motorin ihracatını yasakladı

Enerji Günlüğü - Rus basınında yer alan habere göre, Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin 1 Mart'tan itibaren altı ay süreyle motorin ihracatının yasaklanmasını onayladı.

Geçici ihracat yasağının Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri, Moğolistan, Özbekistan, Abhazya ve Güney Osetya'ya yapılması kararlaştırılan sevkiyat miktarları için geçerli olmadığı belirtildi. RBC Daily gazetesi ayrıca borsada dizel satış standardının %16'ya çıkarılması kararı alındığını da kaydetti.

NOVAK YASAĞI DOĞRULADI

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak motorin yasağını doğruladı. Novak daha önce Başbakan Mishustin'e geçici yasağın getirilmesi önerisini iletmişti. Novak 21 Şubat tarihli mektubunda, iç piyasada mevsimsel olarak yakıta olan talebin yakında artacağını belirtti. 

Geçtiğimiz Eylül ayında Rusya, yüksek iç fiyatlar ve kıtlıkla mücadele etmek amacıyla Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan hariç olmak üzere akaryakıt ihracatına yasak getirmişti. Daha sonra Kasım ayı itibariyle neredeyse tüm kısıtlamalar kaldırıldı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler