1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Shell Eco-marathon Türkiye heyecanı

Shell Eco-marathon Türkiye heyecanı

Enerji Günlüğü - En az yakıtla en uzak mesafeyi kat etme iddiasıyla öğrenciler tarafından geliştirilen araçların yarıştığı Shell Eco-marathon Türkiye...

Shell Eco-marathon Türkiye heyecanı

Enerji Günlüğü - En az yakıtla en uzak mesafeyi kat etme iddiasıyla öğrenciler tarafından geliştirilen araçların yarıştığı Shell Eco-marathon Türkiye yarışları yarın yapılıyor.  

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Shell Türkiye iş birliğiyle dördüncü kez düzenlenen Shell Eco-marathon Türkiye etkinlikleri İstanbul’da başladı. 21-23 Eylül 2018 tarihleri arasındaki etkinlikler kapsamında düzenlenen ve en az yakıtla en uzun mesafeyi gitme konusunda üniversite ve lise öğrencilerinin geliştirip, tasarlayıp ürettiği araçların yarıştığı bölüme, 19’u üniversite, dördü lise olmak üzere toplam 23 takımdan 350 öğrenci katıldı. Shell Eco-marathon Türkiye’de Türk takımlarının yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Tunus’tan ekipler de katılıyor. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM’in Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşen yarışma öncesi öğrenci ekiplerini ziyaret ederek başarılar diledi. 

GÜLLE: HER YIL DAHA DA BÜYÜYECEK

TİM Başkanı İsmail Gülle gençleri yenilikçi fikirler üretmeye teşvik eden Shell Eco-marathon Türkiye’ye destek vermekten mutluluk duyduklarını belirterek “İhracat yapan 71 bin şirketin temsilcisi olarak, bu maratonda iş birliği yapan kuruluş olarak yer almak, bizler için gurur ve heyecan kaynağı. İnovasyon açısından çok önemli olan bu etkinliğimizi her yıl daha da büyütmeyi, çok daha fazla gencimizin bu önemli etkinlikte yer almasını arzuluyoruz” dedi.

OİB BAŞKANI: HEDEFLERİMİZLE ÖRTÜŞÜYOR

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik de, 2030 yılında otomotiv sektöründe maliyetlerin yarısının yazılım ve elektronikten oluşacağı öngörüsüne işaret ederek “Yeni ekosistemde öncü rol üstlenmeliyiz. Shell Eco marathon’u da bu nedenle çok önemsiyor, Türk otomotiv endüstrisinin gelişimine önemli katkı sunacağına inanıyoruz. Gençleri enerji verimliliğine ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmaya teşvik eden yapısıyla hedeflerimizle örtüşüyor” diye konuştu. 

ERDEM: TEKNOLOJİ GELİŞTİRMEYE TEŞVİK 

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye’de faaliyete başladıkları 1923 yılından beri enerji alanında sektöre yeniliklerle, yüksek standartlarla liderlik etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için çalıştıklarını vurguladı. Erdem, tüketicileri yeniliklerle buluştururken, gençleri de geleceğin enerji teknolojilerini tasarlamaya ve üretmeye teşvik ettiklerini belirtti. 

KAYA: YARIŞMA, ÖĞRENCİLERİ GELİŞTİRİYOR

Temmuz ayında Londra’da gerçekleştirilen Shell Eco-marathon Avrupa yarışlarında şehir konseptli hidrojen yakıtlı araç kategorisi birinciliğini kazanan Uludağ Üniversitesi UMAKİT Takımı’nın kaptanı Alperen Kaya da Shell Eco- marathon yarışmasının, öğrencilere tasarım ve inovasyon alanında gelişim sağlamaları açısından önemli katkı sağladığını vurguladı. 

Kaya “Dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı Shell Eco-marathon yarışmasında ülkemize şampiyonluk yaşattığımız için çok mutluyuz. Her bir ekip üyesi arkadaşımın özverili çalışmalarının ve fedakârlığının karşılığını yarışta birinci gelerek aldık. Üniversitemiz, Shell, TİM, OİB ve sponsorlarımız en büyük destekçilerimiz oldu” dedi. 

YARIŞLARIN ARDINDAN JABBAR KONSERİ  

Shell Eco-marathon Türkiye kapsamında yarın (23 Eylül Pazar) yarışmanın yanı sıra gençleri ve çocukları yenilikçi düşünmeye ve farklı enerji kaynakları üretmeye teşvik eden aktiviteler ve atölyeler yer alacak. Ziyaretçiler, Linde, Redbull, Shell Helix, deli2go, Mutlu Akü Slot Car, Game On, Motorsport.com, Userspot, Borusan, Else Enerji, Maker Çocuk’un destekleriyle gerçekleştirilecek ücretsiz kodlama eğitimi, robotik kodlama, 3D printer uygulama ve sanal gerçeklik oyunlarını deneyimleme şansı yakalayacak. 

Ayrıca Doğan Kabak, Saffet Üçüncü ve Cem Arslan, Shell Eco-Marathon Türkiye’ye katılarak, öğrencileri destekleyecek. Sonuçların açıklanacağı ödül töreninin ardından 23 Eylül Pazar günü saat 17:00’da gençlerin yakından takip ettiği bir isim olan Jabbar’ın konseri ücretsiz olarak izlenebilecek.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler