1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Shell ve ExxonMobil karbondioksit depolama projesi geliştiriyor

Shell ve ExxonMobil karbondioksit depolama projesi geliştiriyor

Hollandalı Shell ve Amerikan ExxonMobil şirketleri Kuzey Denizi'ndeki boş Hollanda gaz alanlarında CO2 gazı depolama projesi geliştiriyorlar. 

Shell ve ExxonMobil karbondioksit depolama projesi geliştiriyor

Enerji Günlüğü - Hollandalı Shell ve Amerikan ExxonMobil şirketleri Kuzey Denizi'ndeki boş Hollanda gaz alanlarında CO2 gazı depolama projesi geliştiriyorlar. 

Hollanda Ekonomi Bakanlığı, petrol devleri Royal Dutch Shell ve ExxonMobil'in yer aldığı bir konsorsiyumun CO2 gazlarını Kuzey Denizi'ndeki boş Hollanda gaz alanlarında depolama projesi için toplam 2,1 milyar euro (2,55 milyar dolar) sübvansiyon talep ettiğini açıkladı. 

Açıklamaya göre destek başvurusu endüstriyel gaz tedarikçisi Air Liquide ve Air Products şirketleriyle birlikte yapıldı. Karbondioksit yakalama ve depolama (CCP) projesi  Avrupa'nın en büyük limanı olan Rotterdam liman bölgesindeki fabrika ve rafinerilerden yayılan karbondioksiti yakalamayı amaçlıyor. Liman ve ilgili dört şirketin, gelecek yılın başlarında proje için nihai bir yatırım kararı alacakları ve projeyi 2024 yılına kadar faaliyete geçirmeyi hedefledikleri kaydediliyor. 

Hollanda hükümeti, iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak teknolojiler için 2021 yılında toplam 5 milyar euro sübvansiyon vereceğini açıkladı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler