1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Son çeyrekte Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Son çeyrekte Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Aksa Elektrik, Çoruh ve Fırat bölgelerinde Ekim, Kasım ve Aralık 2022 dönemlerindeki elektrik tüketim istatistiklerini açıkladı. 2022’nin son 3 ayında her iki bölgede elektrik tüketimi arttı.

Son çeyrekte Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Enerji Günlüğü - Aksa Elektrik, Çoruh ve Fırat bölgelerinde Ekim, Kasım ve Aralık 2022 dönemlerindeki elektrik tüketim istatistiklerini açıkladı. 2022’nin son 3 ayında her iki bölgede elektrik tüketimi arttı. 

Aksa Elektrik, 2022 yılı Ekim, Kasım ve Aralık dönemlerine ait elektrik tüketim istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Fırat ve Çoruh bölgelerinin 2022’nin son 3 ayındaki elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. Yılın son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticarethanelerde toplam elektrik tüketimi hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde arttı. İl bazında genel toplamda en yüksek tüketim oranı yüzde 84 ile Gümüşhane’de görüldü.

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2022 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait tüketim istatistiklerini açıkladı. Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir önceki yılın son çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 3 oranında artış görüldü. Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi ise yüzde 18 oranında arttı. 

TOPLAMDA ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Çoruh bölgesinde sadece Artvin’de; Fırat bölgesinde ise sadece Elazığ’da tüketim artışı olmadı. Çoruh-Fırat bölgesinde abone gruplarında toplam elektrik tüketimine bakıldığında Artvin’de 2021’in aynı dönemine göre yüzde 4; Elazığ’da ise yüzde 1 oranında düşüş görüldü. İki bölgede yer alan diğer bütün illerde elektrik tüketimi arttı. 

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimi artışları ise birbirinden çok farklı oldu. Bingöl’de yüzde 2; Malatya’da yüzde 40, Tunceli’de yüzde 2 artış görüldü. Çoruh bölgesinde ise Gümüşhane’de yüzde 49, Trabzon’da yüzde 1, Giresun’da yüzde 1 ve Rize’de de yüzde 3 oranında artış gerçekleşti.

MESKENDE EN YÜKSEK TÜKETİM ARTIŞI MALATYA’DA

İki bölge bütününe bakıldığında mesken bazında en yüksek elektrik tüketimi Malatya’da oldu. 2022 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Çoruh bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 4 oranında azalırken, Fırat bölgesinde ise bu değerde yaklaşık yüzde 5’lik artış oldu. 

Mesken abone gruplarına il bazında bakıldığında da yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre; Çoruh Bölgesi’nin tamamında tüketimde düşüş gözlendi. Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 7, Giresun’da 2, Gümüşhane’de yüzde 1, Rize’de 4 ve Trabzon’da 4 oranında tüketim azalışı kaydedildi. Fırat bölgesinde ise Malatya ve Elazığ’da artış gözlenirken Tunceli ve Bingöl’de düşüş görüldü. Malatya’da yüzde 8, Elazığ’da ise 7 artış olurken, Bingöl’de 4, Tunceli’de yüzde 7 oranında azalmalar görüldü.

SANAYİ VE TİCARETHANEDE TÜKETİM ARTTI

İki bölgedeki illerde abone grupları açısından bakıldığında, yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane toplam tüketiminde artış görüldü. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 104 olarak gözlenirken, Çoruh bölgesindeki artış ise yaklaşık yüzde 46 oldu. 

Sanayi ve Ticarethane toplam tüketim oranlarında en yüksek tüketim Çoruh bölgesinde yüzde 200 ile Rize’de görüldü. Fırat bölgesinde is sanayi ve ticarethane tüketiminde en yüksek artış yüzde 169 ile Malatya’da görüldü.

ABONE SAYILARI

Fırat bölgesinde abone sayısı düşüş gösterirken Çoruh bölgesinde artış kaydedildi. 2022 yılının son çeyreğinde toplam abone sayısı Fırat bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 3 azalırken, Çoruh bölgesinde ise yaklaşık yüzde 3 oranında arttı.

İlgili Haberler