1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Suudi Arabistan’ın en büyük petrol sahasının üretimi şaşırttı

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol sahasının üretimi şaşırttı

Suudi Arabistan’ın, dünyanın en büyük petrol sahası Gawar’da petrol üretiminin beklenenden çok daha düşük olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol sahasının üretimi şaşırttı

Enerji Günlüğü - Suudi Arabistan’ın toplam petrol üretiminin yarısından fazlasını elde ettiği dünyanın en büyük petrol sahası Gawar’da petrol üretiminin beklenenden çok daha düşük olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın en büyük petrol sahası olan Gawar sahasının beklenenden çok daha az petrol pompalayabileceği kaydedildi. Sahadan daha önce tahmin edildiği gibi günde 5 milyon varil değil, en fazla 3.8 milyon varil petrol pompalanabilecek. Sahadan petrol üretiminin 15 yıl öncesine göre yaklaşık dörtte bir oranında azaldığı kaydediliyor.

Kurulduğu yıldan bu yana (40 yıldır) ilk kez bu hafta başında Aramco’nun kar oranını açıklayan Suudi Arabistan’ın paylaştığı verilerle ortaya çıkan bu gerçeğin petrol fiyatları üzerinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Gawar sahasına ilişkin bu verilerin ardından, günde 4.1 milyon varil pompalayan ABD’deki Permian sahası dünyanın en büyük petrol üretim havzası ünvanını alıyor.

SUUDİ ARABİSTAN GÜNDE EN FAZLA 12 MİLYON VARİL PETROL ÜRETEBİLİR

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) 2017 yılında Gawar sahasının günlük petrol üretimini 5.8 milyon varil olarak listelemişti. Suudi Arabistan Gawar’ın dışında, günde 1.45 milyon varil petrol pompalayan Kuriş ve dünyanın en büyük denizüstü (offshore) petrol sahası olan ve günde 1.3 milyon varil petrol pompalayan Safaniya sahası olmak üzere iki büyük petrol sahasına daha sahip. Aramco ise toplam 101 petrol sahasında petrol üretiyor. Son açıklanan verilere göre Suudi Arabistan günde en fazla 12 milyon varil petrol üretme kapasitesine sahip.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler