1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TANAP’ta hisse paylaşımı belli oldu

TANAP’ta hisse paylaşımı belli oldu

Enerji Günlüğü - Azerbaycan kamu petrol şirketi SOCAR, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ndeki (TANAP) hisselerinin yüzde 29’unu Şahdeniz projesindeki...

TANAP’ta hisse paylaşımı belli oldu

Enerji Günlüğü - Azerbaycan kamu petrol şirketi SOCAR, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ndeki (TANAP) hisselerinin yüzde 29’unu Şahdeniz projesindeki ortaklarına satacak.
Şah Deniz Projesi Konsorsiyumu ortaklarından İngiliz BP, Fransız Total ve Norveçli Statoil, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nden (TANAP) hisse satın almak için Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’a başvuruda bulundu. Başvuruları inceleyen ve TANAP boru hattının yüzde 80 hissesine sahip SOCAR, bunun 29’luk kısmını Şahdeniz konsorsiyumu ortağı bu üç şirkete devredecek. SOCAR Başkanı Başkanı Rovnag Abdullayev, "TANAP’taki hisselerimizin yüzde 29’unu satmayı düşünüyoruz” dedi.
SOCAR hisse satışından sonra, TANAP’ın yüzde 51'ini elinde tutmayı sürdürecek, hisselerin yüzde 20'lik kısmı da halen olduğu gibi, Türkiye'de kalmaya devam edecek. SOCAR’ın devredeceği yüzde 29'luk pay ise Şahdeniz konsorsiyumu ortakları BP, Statoil ve Total arasında paylaştırılacak. Bu paylaşımın nasıl olacağı henüz netleşmiş değil.
16 milyar metreküp kapasiteli olarak planlanan tanap boru hattından 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye’ye satılacak. Kalan 10 milyar metreküplük kısım ise Avrupa ülkelerine aktarılacak. 26 Haziran'da Azerbaycan ve Türkiye, TANAP boru hattının yapımı konusunda hükûmetler arası anlaşma imzalamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler