1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Tayland 16 yüzer GES kuracak

Tayland 16 yüzer GES kuracak

Enerji Günlüğü - Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, ülkedeki dokuz barajda yaklaşık 16 adet yüzer güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Tarım,...

Tayland 16 yüzer GES kuracak

Enerji Günlüğü - Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, ülkedeki dokuz barajda yaklaşık 16 adet yüzer güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. 

Tarım, sanayi ve genişleyen nüfus nedeniyle daha fazla toprağa ihtiyaç duyan Güneydoğu Asya’daki ülkeler güneş santralleri kurulumu için yoğun bir rekabete sahne oluyor. Ancak güneş enerjisi şirketleri bu soruna yenilikçi bir alternatif buluyorlar. Güneş panellerini göllere, barajlara, rezervuarlara ve denizlere yerleştiriyorlar.

Bu ülkelerden biri de Tayland. Tayland Elektrik Üretim Kurumu (EGAT), ülkenin Kuzeydoğu’sundaki Sirindhorn Barajı’nda 45 megawattlık bir yüzer güneş enerjisi santrali için teklif sunacağını açıkladı.

EGAT Başkan Yardımcısı Thepparat Theppitak gazetecilere verdiği demeçte, EGAT 'in ülkedeki dokuz barajda yaklaşık 16 projeye yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Yüzer panellerin kurulumu daha pahalı olsa da, suyun soğutma etkisi termal kayıpları azaltmaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olması nedeniyle yüzde 16'ya kadar daha verimli oldukları kaydediliyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler