1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. TEİAŞ 2024’te desteklenecek santralleri belirledi 

TEİAŞ 2024’te desteklenecek santralleri belirledi 

TEİAŞ, toplam 43 kömür ve doğal gaz yakıtlı santralin 2024 yılında kapasite mekanizmasından yararlanacağını açıkladı. 

TEİAŞ 2024’te desteklenecek santralleri belirledi 

Enerji Günlüğü - 2024 yılında piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür ve doğal gaz yakıtlı santral Kapasite Mekanizmasından yararlanacak. 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2024 yılında Kapasite Mekanizmasından yararlanmak üzere 17.10.2023 tarihi mesai bitimine kadar başvuru yapan santrallerin başvurularının değerlendirme sürecinin tamamlandığını duyurdu. TEİAŞ’ın yayınladığı 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren kapasite mekanizmasına dâhil edilecek santraller listesine göre, 2024 yılında 16 yerli kömür yakıtlı santral, 9 ithal ve yerli kömür yakan elektrik santrali, 15 ithal doğal gaz yakıtlı santral, 3 ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı santral olmak üzere toplamda 43 santral kapasite mekanizması uygulaması kapsamında verilen destekten yararlanacak.

2 SANTRAL ADAY LİSTESİNDE

Ayrıca 2024 yılında kapasite mekanizmasına dahil edilecek aday santraller arasında 2 yerli kömür yakıtlı santral bulunuyor. Bu santraller, Yunus Emre Termik Santrali ve Kemerköy Termik Santrali olarak listelendi.

KAPASİTE MEKANİZMASI NEDİR?

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller de yararlanıyordu. Ancak 1 Ocak 2024 itibariyle hidroelektrik santraller mekanizma kapsamından çıkarıldı.

Enerji Günlüğü

İlgili Haberler