1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı 

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı 

TEİAŞ, Ocak ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 237,37 MW’lık ek kapasite kaldığını açıkladı. 

TEİAŞ yenilenebilir ve hibrit santraller için kalan kapasiteyi açıkladı 

Enerji Günlüğü - Ocak ayında rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için 47,08 MW kapasite tahsisi yapıldı. Toplamda 237,37 MW’lık ek kapasite kaldı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun 03.03.2022 tarihli ve 10822 sayılı Kararı doğrultusunda, kapasite tahsisleri ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruda, EPDK tarafından 2023 yılı Ocak ayında TEİAŞ’a iletilen projeler kapsamında 12 bölgede üç ayrı grup halinde yapılan kapasite tahsisleri sonucunda kalan bölgesel kapasiteler açıklandı. Duyuruya göre, Ocak ayında EPDK'dan TEİAŞ'a iletilen projeler kapsamında yapılan kapasite tahsisleri sonrasında hibrit tesis projeleri ve 5.1.h kapsamındaki lisanssız projeler için 237,37 MW’lık ek kapasite kaldı. Aralık ayında yapılan kapasite tahsisleri ardından rüzgar, güneş, lisanssız ve hibrit santraller için toplamda 284,45 MW’lık ek kapasite kalmıştı.

Kalan kapasitenin 6,35 MW’lık bölümü ana kaynağı rüzgar ve güneş olan santraller içinken; 153,91 MW’lık bölümü ana kaynağın rüzgar veya güneş olduğu, yardımcı kaynağın ise rüzgar ve güneş enerjisinin olmadığı hibrit yatırımlar için olacak. 77,11 MW’lık bölümü de Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5.1.h kapsamında kurulacak ve iletim seviyesinden sisteme bağlanacak üretim tesislerinden oluşuyor.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler