1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Tesla Endonezya’da üretim yapacak

Tesla Endonezya’da üretim yapacak

Tesla’nın Endonezya’da elektrikli araç ve batarya üretimi konusunda anlaşmaya vardığı kaydediliyor.

Tesla Endonezya’da üretim yapacak

Enerji Günlüğü - ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla, Asya’nın gelişmekte olan ekonomisi Endonezya’da elektrikli araç ve batarya üretecek. 

Endonezya yerel haberlerine göre, ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla, Endonezya’da batarya ve elektrikli araç üretim tesisi kurmayı kabul etti. Endonezya yatırım bakanı Bahlil Lahadalia’ya göre Orta Java Eyaleti’ndeki sanayi bölgesinde tesisin kurulmasına ilişkin projeye bu yıl başlanabilir. Şirket, 2020’den beri Endonezya hükümeti ile araçlarda kullanılan pillerinin üretimi için lazım olan nikel arzı konusunda görüşmelerde bulunmaktaydı.

IRK AYRIMCILIĞI İDDİALARI 

Öte yandan Tesla, ırk ayrımcılığı iddiaları ve araçlarının otomatik sürümüne ilişkin kazalar nedeniyle S&P 500 ESG endeksinden çıkarıldı. Tesla CEO’su Elon Musk bu durum hakkında sosyal medya hesabından sert yorumlar paylaştı. 

Ayrıca ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, bu ay Kaliforniya'da bir Tesla aracının karıştığı ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan bir kazayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Kurum, kazanın Tesla’nın gelişmiş sürücü yardım sisteminden kaynaklanmış olabileceğinden şüpheleniyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler