1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Tesla’nın güneş panellerindeki yangın riski araştırılıyor

Tesla’nın güneş panellerindeki yangın riski araştırılıyor

Tesla'nın hissedarlarını ve halkı güneş paneli sistemlerinin oluşturabileceği olası yangın riskleri hakkında uygun şekilde bilgilendirmediği iddiası için soruşturma başlatıldı.

Tesla’nın güneş panellerindeki yangın riski araştırılıyor

Enerji Günlüğü - Tesla'nın hissedarlarını ve halkı güneş paneli sistemlerinin oluşturabileceği olası yangın riskleri hakkında uygun şekilde bilgilendirmediği iddiası için soruşturma başlatıldı.

ABD'nin sermaye piyasaları denetim, gözetim kurumu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), eski bir çalışanın Tesla'nın güneş paneli sistemine yönelik ihbarının ardından soruşturma başlattı. SEC, Tesla'nın güneş paneli sistemindeki hataların yarattığı yangın riski konusunda yıllardır hissedarlarını ve kamuoyunu bilgilendirmediği iddialarını araştırıyor. 

Soruşturmanın, sürücü asistan sistemlerini içeren kazalara ilişkin federal bir güvenlik soruşturmasıyla karşı karşıya olan Tesla üzerindeki düzenleyici baskıyı arttırdığı kaydediliyor.

İDDİALAR 2019 YILINDA ORTAYA ÇIKTI

Tesla'nın eski saha kalite müdürü Steven Henkes, 2019'da şirkete karşı bir ihbar şikayetinde bulunmuş ve Tesla'nın müşterileri olası yangın riskleri hakkında bilgilendirmek yerine, sadece sistemlerde bakım yapması gerektiğini söyleyerek müşterileri yanılttığını iddia etmişti. 2019'da parakende dev Walmart da Tesla'nın güneş panellerini birkaç Walmart mağazasında yangın çıkarmakla suçlayarak dava etmişti. Ancak daha sonra iki şirket anlaşmış ve Walmart davayı düşürmüştü.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler