1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Total ve Eni Kıbrıs sularındaki 7. parsele talip

Total ve Eni Kıbrıs sularındaki 7. parsele talip

Enerji Günlüğü - Fransız enerji şirketi Total ve İtalyan enerji şirketi Eni, Kıbrıs’ın Güney açıklarında yer alan 7’inci parselde petrol ve gaz...

Total ve Eni Kıbrıs sularındaki 7. parsele talip

Enerji Günlüğü - Fransız enerji şirketi Total ve İtalyan enerji şirketi Eni, Kıbrıs’ın Güney açıklarında yer alan 7’inci parselde petrol ve gaz aramaları için ortak yeni bir lisans talebinde bulundu.

Güney Kıbrıs Enerji Bakanlığı, Fransız ve İtalyan enerji devleri Total ve Eni’nin Rum yönetiminin tek yanlı olarak ilan ettiği münhasır ekonomik sularında bulunan 7 nolu parselde hidrokarbon sondajı için lisans başvurusunda bulunduğunu açıkladı. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, geçtiğimiz ekim ayında Fransız, İtalyan ve Amerikan enerji devleri Total, Eni ve ExxonMobil'e Kıbrıs 'taki 7'inci parselde petrol ve doğal gaz rezervlerini araştırmak üzere çağrıda bulunmuştu. 

Kıbrıs Adası’nın güneyindeki gaz rezervleri -bazı uzmanların uçuk bir rakam olarak değerlendirmesine rağmen- 96 trilyon kübik feet olarak tahmin ediliyor. Türkiye her fırsatta Güney Kıbrıs'ın 'münhasır ekonomik bölge' olarak ilan ettiği bu alanda Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin de hakkı olduğunu vurguluyor. 

KIBRIS RUM YÖNETİMİ 7. PARSELİ DE RUHSATLANDIRACAK

TÜRKİYE'DEN RUM YÖNETİMİ'NE DOĞALGAZ İHALE TEPKİSİ

Önceki ve Sonraki Haberler