1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. TÜREK bu yıl dijital ortamda 25 Kasım’da başlıyor

TÜREK bu yıl dijital ortamda 25 Kasım’da başlıyor

TÜREB tarafından oluşturulan dijital platformda rüzgar enerjisi sektörünün tüm önemli konuları 25 Kasım 2020 tarihinden başlayarak her iki ayda bir düzenlenecek olan toplamda beş panel ile ele alınacak.

TÜREK bu yıl dijital ortamda 25 Kasım’da başlıyor

Enerji Günlüğü - TÜREB tarafından oluşturulan dijital platformda rüzgar enerjisi sektörünün tüm önemli konuları 25 Kasım 2020 tarihinden başlayarak her iki ayda bir düzenlenecek olan toplamda beş panel ile ele alınacak.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), içinde bulunduğumuz koronavirüs salgın sürecini tüm yıl boyunca “rüzgar” konuşabilme fırsatı sunacak bir dijital platform oluşturdu. Daha evvel her yıl fiziksel ortamda yapılan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi TÜREK, “TÜREK@home” adı ve “Rüzgar Bize Yeter” mottosuyla www.turek.org.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek. 25 Kasım 2020 tarihinden başlayarak her iki ayda bir düzenlenecek olan toplamda beş panel ile, rüzgar enerjisi sektörü  için önem arz eden tüm konular kamu ve özel sektörden konuklarla birlikte ele alınacak. Paneller ve bir günlük sanal fuar, www.turek.org.tr adresi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.  

“TÜREK@home” Paneller Serisi’nin takvimi ise şöyle belirlendi: 

    o25 Kasım 2020 – Açılış Toplantısı: Rüzgar Söyleşisi

    o27 Ocak 2021 – Küresel Görünüm: Yenilikler ve Fırsatlar

    o24 Mart 2021- TR Rüzgar Piyasası Görünümü: Yerli ve Küresel Pazarlardan Çıkarılan Dersler & İş Modeli Karşılaştırmaları

    o26 Mayıs 2021 – İlk YEKA Deneyimleri ve Gelecekteki Kapasite Tahsis Modelleri

    o28 Temmuz 2021 – Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış

BİR YIL BOYUNCA RÜZGAR SEKTÖRÜNÜ KONUŞMA FIRSATIMIZ OLACAK

TÜREB adına konuyla ilgili bilgi veren Kongre Başkanı Hakan Yıldırım şunları söyledi: “Koronavirüs salgını ile fosil yakıtlardan enerji üretiminde hızla düşüş yaşanan dünyada temiz ve ucuz kaynaklara yönelim artıyor. Başta Uluslararası Enerji Ajansı olmak üzere ilgili tüm enerji kuruluşları da bu gidişin altını kalın bir şekilde çiziyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarında başı çeken rüzgar enerjisi sektörü ise, karşılaştığı pek çok zorluğa rağmen gösterdiği büyüme ile dünyada ve ülkemizde dayanıklılığını kanıtladı. Öyle ki, 2020 yılı ilk yarısında Türkiye’nin hemen her yerinde toplam 197 santralde faaliyette olan 3.351 türbin ile enerji ihtiyacımızın zaman zaman yüzde 10’undan fazlasını rüzgardan karşılamış olduk. Ülkemizin halihazırda işletmedeki 8.299 MW’lık RES kurulu gücünün 2021 sonunda 10 GW’ın üstüne çıkmasını öngörüyoruz. Salgın sürecini rüzgar sektörü adına bir fırsat olarak kullanmak istedik ve her yıl düzenlediğimiz TÜREK etkinliğimizi günün gereklerine uygun olarak dijital ortama taşıdık. Tek seferde yapmak yerine Kongre’yi tüm yıla yayarak bir yıl boyunca “rüzgar” sektörünü konuşma fırsatımız olacak. Böylece sektör için önem arz eden konuları ve ihtiyaçlarını gündemde tutacağız.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler