1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Turkcell ile ASPİLSAN’dan yerli batarya işbirliği 

Turkcell ile ASPİLSAN’dan yerli batarya işbirliği 

2022-2025 yılları arasında Turkcell şebeke altyapısında ASPİLSAN Enerji tarafından milli teknolojiyle yerli olarak üretilen lityum bataryalar kullanılacak.

Turkcell ile ASPİLSAN’dan yerli batarya işbirliği 

Enerji Günlüğü - ASPİLSAN Enerji A.Ş.’nin yerli olarak tasarlayıp ürettiği Li-iyon bataryalar, Turkcell şebeke altyapısında kullanılacak.

Turkcell, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketi ASPİLSAN Enerji ile 2019’da başlattığı iş birliğini bir adım ileriye taşıyor. Turkcell, 2022-2025 döneminde şebekesinde kullanacağı Li-iyon bataryaları ASPİLSAN Enerji’den tedarik etme kararı aldı. Yapılan anlaşma kapsamında 3,5 yıl boyunca yaklaşık 20 bin adet 48V 100 Ah Li-iyon batarya, ASPİLSAN Enerji’nin Kayseri’deki tesislerinde üretilerek karşılanacak. Ayrıca üretim faaliyetlerinin yanında iki şirket arasında yeni ürün ve batarya teknolojisinin geliştirilmesini kapsayan Ar-Ge çalışmaları da sürdürülecek.

Kayseri’de ASPİLSAN Enerji Pil ve Batarya Sistemleri Üretim Tesisi’nde imzalanan sözleşme kapsamında Ekim 2022’ye teslim edilmek üzere 300 adet lityum iyon bataryanın üretim süreci başlatıldı.

Turkcell ile ASPİLSAN Enerji Ar-Ge mühendislerinin sürdürdüğü ortak çalışmalar sonucunda tasarlanan standartlara uygun lityum batarya ürünlerinin test ve geliştirmeleri, geçen Ocak ayında tamamlanmıştı. 

DIŞA BAĞIMLILIK AZALTILACAK

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy işbirliğine ilişkin yaptığı açıklamada, yYenilikçi çözümlere ulaşmak ve bunları ülkemize kazandırmak adına birçok alanda Ar-Ge faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, “Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği sonrasında haberleşme teknolojilerinde ülkemiz için çok önemli bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Proje kapsamında ASPİLSAN Enerji tarafından dizayn edilip üretilen 48V 100Ah standartlarında Li-iyon batarya ürünleri, Turkcell şebekesinde yaygın olarak kullanılmaya başlıyor olacak. Böylece ülkemiz için ekonomik açıdan bu proje ile önemli bir katkı sağlayacağız” diye konuştu.

ASPİLSAN Enerji ayrıca şarj edilebilir Li-iyon pil hücrelerini de Türkiye’de üretmek amacıyla Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu yeni tesisinde çok yakında seri üretime geçmeyi planlıyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler