1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye ve KKTC enerjide işbirliği yapacak

Türkiye ve KKTC enerjide işbirliği yapacak

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), petrol ürünleri ticareti ve iki adet mobil elektrik santrali tesisi için bir protokol imzaladı. 

Türkiye ve KKTC enerjide işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), petrol ürünleri ticareti ve iki adet mobil elektrik santrali tesisi için bir protokol imzaladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı Arasında Petrol Ürünleri Ticaretine ve İki Adet Mobil Treyler Elektrik Santralinin Tesis Edilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı tarafından Ankara’da atıldı.

“TÜRKİYE BÖLGEDE 3 SONDAJ YAPTI”

Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgede arama ve üretim ruhsatları olduğunu belirterek, "Türkiye Petrolleri 3 sondaj yaptı. Gerek iki gerek üç boyutlu sismik araştırmalar yapıldı. Keşifle sonuçlanan bir çalışma olmadı ama bu işler sabır isteyen uzun soluklu işler" diye konuştu.

KKTC'nin enerjide arz güvenliğini Türkiye'nin kendi arz güvenliğinden farklı görmediğini vurgulayan Dönmez, "Buradaki temel yaklaşım, adada yaşayan Türklerin güneyde yaşayan Rum kökenli insanlardan farklı haklara sahip olmadığı eşit haklara sahip olduğu ve adanın doğal kaynaklarından güney nasıl yararlanıyorsa kuzeyin de aynı şekilde yararlanması temel prensibidir" değerlendirmesinde bulundu.

“ENERJİDE CİDDİ BİR PROBLEM ORTADAN KALKACAK”

Arıklı da imzalanan protokolle KKTC'nin enerjide ciddi bir probleminin ortadan kalkacağının altını çizerek, anlaşmanın yüksek elektrik fiyatlarının aşağı inmesi için bir vesile olacağını söyledi.

Enerjiyi en iyi şartlarda kullanan, ucuz ve temiz enerji sağlayan bir ülke olmaları gerektiğini kaydeden Arıklı, ülke ekonomisinin de güçlü olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler