1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Türkiye’den ABDli şirketin Suriye petrol anlaşmasına tepki

Türkiye’den ABDli şirketin Suriye petrol anlaşmasına tepki

Türkiye, ABDli petrol şirketi Delta Crescent Energy’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile petrol üretimi için imzaladığı anlaşmanın terörizmi finanse ettiğini ve asla kabul edilemeyeceğini açıkladı. 

Türkiye’den ABDli şirketin Suriye petrol anlaşmasına tepki

Enerji Günlüğü - Türkiye, ABDli petrol şirketi Delta Crescent Energy’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile petrol üretimi için imzaladığı anlaşmanın terörizmi finanse ettiğini ve asla kabul edilemeyeceğini açıkladı. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABDli petrol şirketi Delta Crescent Energy LLC’nin, PKK/PYD’ye bağlı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Beyaz Saray’ın bilgisi ve teşviki ile petrol üretimi için imzaladığı anlaşmaya sert tepki gösterdi. Anlaşmayı ‘terörizmin finansmanı’ olarak değerlendiren Bakanlık yaptığı açıklamada, anlaşmanın asla kabul edilemeyeceği belirtildi. 

Açıklamada, “PKK/YPG terör örgütü güdümündeki “Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik “Delta Crescent Energy LLC” adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir. PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir. ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez” ifadeleri yer aldı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler