1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkiye’nin gaz tüketimi bu yıl azaldı

Türkiye’nin gaz tüketimi bu yıl azaldı

Türkiye’nin doğal gaz tüketiminin bu yıl daha yağışlı bir iklim ve talepteki daralmanın etkisiyle bir önceki yıla göre azalarak 54 milyar m3 olması bekleniyor.

Türkiye’nin gaz tüketimi bu yıl azaldı

Enerji Günlüğü - Geçen yıl 59,85 milyar m3 olan Türkiye’nin doğal gaz tüketiminin bu yıl 54 milyar m3’e gerilemesi bekleniyor.

Türkiye’nin doğal gaz tüketiminin yıl sonunda 54 milyar metreküpe gerilemesi bekleniyor. İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, yıl sonunda toplam doğal gaz tüketiminin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 azalarak 54 milyar metreküp civarına gerilemesini beklediklerini söyledi. Dr. Özmen, “cari açık üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, tüketimdeki bu düşüşü olumlu değerlendiriyoruz. Geçen yılın sonundaki toplam tüketimimiz 59,85 milyar metreküpe ulaşmıştı” açıklamasını yaptı.

“2022 DAHA YAĞIŞLI OLDUĞUNDAN GAZ TÜKETİMİ AZALDI”

Türkiye’nin yıllık doğal gaz tüketim miktarının dalgalı bir profili olduğuna değinen Dr. Özmen, tüketim miktarı üzerindeki belirleyici faktörün başında iklim koşullarının geldiğini söyledi. Özmen 2022, bir önceki seneye daha yağışlı olduğundan hidroelektrik üretiminin arttığını ve gaz santrallerinde üretilen elektriğe duyulan ihtiyacın da azaldığını belirterek, bunun da 2022 gaz tüketimini geçen yılın altına gerilettiğini ifade etti.

“YENİLENEBİLİR ŞİMDİLİK GAZ SANTRALLERİNE İHTİYACI AZALTMIYOR”

Dr. Özmen’in değerlendirmesine göre rüzgara ve özellikle güneşe dayalı yenilenebilir enerji kapasitesindeki artış da doğal gaz tüketiminin azalmasında önemli rol oynuyor. Ancak bu artış, elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinin dengelenme gereksinimleri nedeniyle gaz santrallerine duyulan ihtiyacı şimdilik azaltmıyor.
 

"ELEKTRİK TALEBİNDE DARALMA BİR DİĞER NEDEN”

2022 yılında doğal gaz tüketimindeki düşüşün nedenleri arasında elektrik talebindeki daralmanın bulunduğunu belirten Dr. Özmen, satın alma gücü ve fiyat seviyesi arasındaki dengenin de tüketim miktarları üzerinde artan oranda bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekti.

DOĞAL GAZ TÜKETİMİNİN %30’U KONUTLARDA

Doğal gazı ısınma ve mutfak gereksinimlerini karşılamak amacıyla tüketen konutlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Dr. Özmen, konutların doğal gaz tüketimlerinin sıcaklık değeriyle korelasyon içerisinde bir artış trendi izlediğini kaydetti. Geçen yıl toplam tüketimin yüzde 28’inin konutlarda gerçekleştiğine değinen Dr. Özmen, bu oranın yıl sonunda yüzde 30’un üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.
 İstanbul’da doğal gaz dağıtım hizmeti veren İGDAŞ, altı milyona yakın abonesiyle Türkiye’deki toplam 19 milyonu aşkın abonenin yaklaşık yüzde 32’sine hizmet veriyor. Ulaşılan nüfus sayısı ve geçen yıl satılan 7 milyar metreküpe yakın doğal gaz miktarı bağlamında İGDAŞ, BOTAŞ’tan sonra Türkiye’nin en büyük doğal gaz şirketi konumunda bulunuyor.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun sektör raporuna göre İstanbul, geçen yıl 8,7 milyar metreküp ile Türkiye’nin toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 16’sını gerçekleştirdi.