1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkiye'nin üçüncü FSRU terminali yolda

Türkiye'nin üçüncü FSRU terminali yolda

Enerji Günlüğü - TEMSAN Genel Müdürü İbrahim Toprak, Türkiye'nin ikinci FSRU terminalini Hatay Dörtyol'da sekiz ay gibi bir sürede tamamladıklarını...

Türkiye'nin üçüncü FSRU terminali yolda

Enerji Günlüğü - TEMSAN Genel Müdürü İbrahim Toprak, Türkiye'nin ikinci FSRU terminalini Hatay Dörtyol'da sekiz ay gibi bir sürede tamamladıklarını belirterek üçüncü FSRU terminali için çalışmalara başladıklarını ve önümüzdeki günlerde tesisin ön kabulünün yapılacağını açıkladı.

24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında gerçekleştirilen MÜSİAD özel oturumunda konuşan TEMSAN Genel Müdürü İbrahim Toprak, Hatay Dörtyol yakınlarında kurulan sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma (FSRU) tesisinin sekiz ay gibi çok kısa bir süre içinde tamamladıklarını belirterek, üçüncü FSRU tesisinin Saros Körfezi’nde kurulacağını ve önümüzdeki günlerde bunun da ön kabulünün yapılacağını belirtti.

Türkiye, doğalgaz arz güvenliğini garanti almaya yönelik çalışmalarının bir parçası olarak birinci FSRU tesisini İzmir’de kurduklarını ifade eden Toprak, normal koşullarda böylesi bir tesis kurulumunun beş yıllık bir süreyi kapsadığını kaydetti. İkinci tesis olan Hatay Dörtyol FSRU tesisinin bu kadar kısa bir süre içinde tamamlanmasının nedenini Enerji Bakanlığının özel yönlendirmeleriyle projelendirme ve yapım çalışmalarının bir arada yürütülmesi ve BOTAŞ ile yaptıkları ortak çalışmalar olarak belirtti. 

Üçüncü bir tesisin de Saros Körfezi’nde kurulacağını ifade eden Toprak, önümüzdeki günlerde bu tesis için de çalışmalara başlayacaklarını ancak ülkenin içine girdiği seçim süreci nedeniyle bazı küçük gecikmeler olabileceğini ifade etti. 

Sabiha Kötek - Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler