1. YAZARLAR

  2. Ali Arif AKTÜRK

  3. Türkiye'ye Rus doğalgazında sıkıntı yaşamaz
Ali Arif AKTÜRK

Ali Arif AKTÜRK

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'ye Rus doğalgazında sıkıntı yaşamaz

Tüm dünyanın gözü Ukrayna’daki savaşta. Ukrayna işgali nedeniyle batı ile karşı karşıya gelen Rusya’nın, kendisine uygulanan ambargoya karşılık, Avrupa ülkelerine gaz akışını kesip kesmeyeceği soruları sıkça ortaya atılıyor.

Avrupa’ya satılan doğalgazın ödemelerinde bir sorun yaşanmadığı takdirde Rusya’nın bu gazı kesmesine ihtimal vermiyorum. Çünkü karşılıklı bağımlılık söz konusu. Özellikle Ukrayna üzerinden giden transit boru hatlarına hiçbir müdahale olmaması ve hem Ruslar hem de Ukraynalılar tarafından gaz akışına devam edilmesi, transit ücretlerinde ödemeye devam edilmesi konunun önemine binaen altı çizilmesi gereken bir husus.

Türkiye bir sıkıntı yaşamaz

Rusya gazı keser mi sorularına Türkiye açısından bakarsak. .. Ben Türkiye’nin Rus gazına erişim konusunda bir sıkıntı yaşayacağına inanmıyorum. Zaten güzergah çeşitlendirilmesi hususunda 2003’te devreye giren Mavi Akım ve 2020’de devreye giren Türk Akım I projeleri ile Türkiye’nin fiziki olarak Ukrayna çatışmalarından etkileneceğine hiç ihtimal vermiyorum.

Moskova’nın paraya ihtiyacı var

Gaz ödemeleri için para transferi engellenmez ve Türkiye bir temerrüde düşmezse Ruslar gaz akışını sürdüreceklerdir. Kontratların yenilenmesiyle oluşan yeni fiyatlar da Rusları memnun edecek bir seviyede. Rusya’nın bu müdahaleyi sürdürmek için paraya ihtiyacı var. ABD’de Almanya, Orta Avrupa, Balkanlar ve Türkiye gibi ülkelerin durumlarını bildiği için yaptırımlar kapsamına swift transferinde enerji ve doğalgazı dahil etmedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar