1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Tuz Gölü ve Silivri gaz depolama tesisleri doldu

Tuz Gölü ve Silivri gaz depolama tesisleri doldu

BOTAŞ, hem Tuz Gölü hem de Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesislerinde depo doluluk oranının %100’e ulaştığını bildirdi.

Tuz Gölü ve Silivri gaz depolama tesisleri doldu

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin yer altı doğal gaz depoları  Tuz Gölü ve Silivri Tesisleri yüzde 100 doluluğa ulaştı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi rezervuarlarında 4,6 milyar metreküp depolama gazı bulunduğunu, Tuz Gölü ve Silivri tesislerinde depo doluluk oranının ise yüzde 100'e ulaştığını bildirdi.  

Botaş, doğal gaz depolarında 600 milyon metreküp eksik olduğu yönlü haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Bütün dünyanın benzeri görülmemiş bir enerji krizini tecrübe ettiği bu dönemde, Botaş ülkemizin kesintisiz enerjiye ulaşabilmesi için dünya ölçeğinde projeleri hayata geçirerek büyük bir gayret ve özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kuruluşumuz uhdesinde bulunan Silivri Yer Altı Depolama Tesisi faaliyetleri Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Temel Kullanım Usul ve Esaslarına (KUE) göre yürütülmekte olup depolama faaliyetleri ile ilgili olarak EPDK’ya düzenli olarak veri bildirimi yapılmaktadır. Silivri Genişletme Projesi kapsamında tesisin bütünüyle tamamlanmasına yönelik faaliyetler de devam etmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapasite artışı sonucunda hedeflenen 4.6 milyar metreküp toplam kapasite hedefine ulaşılmıştır” ifadesini kullandı. 

Botaş, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasitesinin 3.2 milyar metreküp olan toplam depolama kapasitesinin 4.6 milyar metreküpe ulaşması ile Depolama Lisansının tadili amacıyla EPDK’ya 3 Ağustos 2022 tarihinde başvuru yapıldığını da belirtti. Açıklamada, “Bununla birlikte, Depolama Lisansı tadil sürecinin EPDK nezdinde devam etmesi nedeniyle bildirimler mevcut lisans değerleri referans alınarak yapılmaktadır. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi rezervuarlarında 4.6 milyar metreküp depolama gazı bulunmakta olup hem Tuz Gölü hem de Silivri Tesislerinde depo doluluk oranı % 100’e ulaşmıştır” denildi.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler