1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Volvo’nun elektrikli kamyonları 2021’de yollarda olacak

Volvo’nun elektrikli kamyonları 2021’de yollarda olacak

İsveç merkezli global bir kamyon üreticisi Volvo Trucks’ın elektrikli kamyonları 2021’de Avrupa’dan başlayarak yollarda olacak.

Volvo’nun elektrikli kamyonları 2021’de yollarda olacak

Enerji Günlüğü - İsveç merkezli global bir kamyon üreticisi Volvo Trucks’ın elektrikli kamyonları 2021’de Avrupa’dan başlayarak yollarda olacak.

Orta ve ağır segment kamyonlardan oluşan kapsamlı ürün gamıyla müşterilerine nakliye çözümleri sunan Volvo Trucks, önümüzdeki yıl Avrupa’dan başlayarak ürün gamına elektrikli kamyonları da dahil edecek. 

ARAÇLARIN TEST ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Türkiye distribütörlüğünü Temsa İş Makinaları’nın yürüttüğü Volvo Trucks, 2021 yılında ilk olarak Avrupa’da lansmanını yapacağı Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX kamyonlarının elektrikli versiyonlarının test çalışmalarını sürdürüyor. 

Kamyonların brüt kombine ağırlığı 44 tona, menzili ise pil konfigürasyonuna bağlı olarak 300 km'ye yaklaşacak. Satışları Avrupa’da önümüzdeki yıl başlayacak olan elektrikli kamyonların, 2022'de seri üretimine geçilmesi hedefleniyor. Bu da Volvo Trucks’ın 2021'den itibaren Avrupa’da inşaat, maden, hafriyat, uzun yol taşımacılığı gibi farklı alanlara yönelik ürün yelpazesini, elektrikli kamyonları da dahil ederek genişleteceği anlamına geliyor. 

HİDROJEN YAKIT HÜCRELİ KAMYONLAR DA YOLDA

Volvo Trucks önümüzdeki on yıl içerisinde zorlu koşullara ve uzun yol taşımacılığına yönelik, daha uzun menzile sahip elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli kamyonları da sunacak. Marka önümüzdeki on yılın ikinci yarısında ise hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyonların satışına başlamayı planlıyor. Volvo Trucks, 2040 yılına kadar ürün yelpazesinin fosil yakıt kullanmayan kamyonlar olmasını hedefliyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler