1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. WANO destek misyonu ekibi Akkuyu NGS’de

WANO destek misyonu ekibi Akkuyu NGS’de

WANO Moskova Merkezi’nin destek misyonu ekibi, Akkuyu NGS sahasını ziyaret etti.

WANO destek misyonu ekibi Akkuyu NGS’de

Enerji Günlüğü - WANO, Akkuyu Nükleer AŞ’yi UAEA’nın OSART uzman misyonuna hazırlamak amacıyla Akkuyu NGS’yi ziyaret etti.

Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi'nin destek misyonu ekibi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti. Ziyaretin, Akkuyu Nükleer AŞ’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) OSART uzman misyonuna hazırlanması amacıyla yapıldığı bildirildi. OSART (Operasyonel Güvenlik İnceleme Ekibi) programı, nükleer güç santrallerinin güvenilirlik durumunu ve operatörün uluslararası normlara ve UAEA standartlarına uygun olarak operasyonel kaliteyi sağlamaya hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlıyor.

WANO Moskova Merkezi destek misyonu uzmanları, Akkuyu Nükleer AŞ personeline Pre-OSART yöntemini tanıttı. Uzmanlar ayrıca personele söz konusu misyonunun yürütülmesi hakkında ayrıntılı bilgi vererek NGS personeli ve yüklenicilerinin UAEA uzmanlarıyla etkileşim yöntemini de aktardı.

Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, şirketi Pre-OSART’a hazırlık için önemli çalışmaların beklediğini ifade ederek, "Bir UAEA görevi sırasında uzmanlar NGS işletmesinin güvenliği ve güvenilirliğine dikkat eder, personel performansını etkileyen faktörleri, şirket yönetiminin organizasyon yapısını ve hedeflerini dikkate alır ve tüm NGS süreçlerinin yönetim düzeyini değerlendirir. En iyi uygulamaları inceliyor ve en iyilerini kendimiz uyguluyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler