1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zaimler: enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyacımız var

Zaimler: enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyacımız var

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, dünyanın 2050 net sıfır hedeflerine ulaşabilmesi için yeşil enerjiye geçişi gelişmekte olan ekonomilere de taşımanın zorunlu olduğunu ifade etti. 

Zaimler: enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyacımız var

Enerji Günlüğü - Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyaç olduğunu ve bunların keşfedilmesi, ticarileştirilmesi, günlük hayatta kullanılır hale getirilmesinin sektörün en büyük önceliklerinden biri olduğunu kaydetti.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Reuters Global Transition Summit etkinliğinde, enerji sektöründeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Sabancı Topluluğu’nun enerji ve iklim teknolojileri alanındaki vizyonunu ve yeni ekonomi yatırımlarını katılımcılarla paylaştı. 

“Gelişmekte Olan Ekonomilerde Geçişe Öncülük Etmek” başlıklı oturumda konuşan Zaimler, günümüzde dünya enerji sektörünün ‘imkansız üçlü’ olarak adlandırılan bir sorunsalın içerisinde yer aldığını belirterek, enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyaç olduğunu kaydetti. 

Zaimler, “Bu üçlünün birinci unsuru enerji arzı. Bugün insanlığın yaşamını devam ettirebilmesi için güvenli bir enerji arzına ihtiyacı var. İkinci olarak, ülkelerin enerji üretimlerini ekonomik olarak karşılayabilmesi gerekiyor. Ve son olarak, enerji üretiminin sürdürülebilir olması ve 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşılması, insanlığın geleceği için hayati öneme sahip. Dünya Enerji Konseyi’nin de sürekli altını çizdiği üzere, bugün var olan teknolojilerle bu üç kriterin üçünün de aynı anda karşılanması imkansız. Bunun için enerji alanında yıkıcı inovasyonlara ihtiyacımız var. Bunların keşfedilmesi, ticarileştirilmesi, günlük hayatta kullanılır hale getirilmesi sektörün en büyük önceliklerinden bir tanesi” dedi.

“ORTAK BİR ‘ENERJİ GEÇİŞİ VİZYONU’NDA BULUŞMAK ŞART”

Bugün dünyada paydaşlar arası iş birliğinin her zamankinden daha önemli bir hal aldığını ifade eden Kıvanç Zaimler, “İstediğimiz yıkıcı inovasyonlara ulaşsak bile, bunları gelişmiş ülkelerin ötesine taşıyamazsak, insanlık için kalıcı bir çözümden bahsetmemiz de mümkün olamaz. ‘Hepimizin aynı gemide olduğu’ bilinciyle, yeşil enerjiye geçişi gelişmekte olan ekonomilere de taşımak zorundayız. Uluslararası Enerji Ajansı’nın baz senaryosuna göre, dünyanın 2050 net sıfır hedeflerine ulaşabilmesi için 2030 yılına kadar yıllık uluslararası temiz enerji yatırımlarının 3 kat artışla 4 trilyon dolara ulaşması gerekiyor. Ve bunların büyük bölümünün de gelişmekte olan ekonomilerde yapılması gereken yatırımlar. Bunun için de kamunun, özel sektörün, akademi dünyasının ve finans kuruluşlarının ortak bir ‘enerji geçişi vizyonu’nda buluşması şart” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler