1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Zorlu’dan elektrikli araçlara temiz enerji

Zorlu’dan elektrikli araçlara temiz enerji

Zorlu Enerji’nin elettrikli araçlar şarj istasyonları ağı markası Zorlu Energy Solutions (ZES) elektrikli otomobillere temiz enerjiden elde edilmiş elektrik tedarik edecek.

Zorlu’dan elektrikli araçlara temiz enerji

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji’nin elettrikli araçlar şarj istasyonları ağı markası Zorlu Energy Solutions (ZES) elektrikli otomobillere temiz enerjiden elde edilmiş elektrik tedarik edecek.

Zorlu Enerji bünyesindeki elektrikli araçlar şarj ağı markası Zorlu Energy Solutions (ZES) Türkiye’de 1000 lokasyona ulaştı. Zorlu Enerji, ZES markası ile elektrik santrallerinin de bulunduğu Pakistan ve İsrail’de ürün satışı ile başlayan çalışmalarını network kurulumu ile bir sonraki aşamaya taşımaya hazırlanıyor.

ZES şarj istasyonu ağında sağladığı elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandırdığını ‘Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’ (I-REC) ile belgelendirmeye başladı. Zorlu Enerji, Kıbrıs ve Doğu Avrupa’yı da ZES ile kapsama hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Zorlu Enerji Ticaret Genel Müdürü İnanç Salman, Zorlu Enerji olarak sürdürülebilir bir ekosistem yaratmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını merkezlerine aldıklarını ve yeni yatırımlarını bu çerçevede geliştirdiklerini söyledi. Çevre dostu, enerji tasarruflu, düşük emisyonlu elektrikli otomobillerin Türkiye’de yaygınlaşması için çalışmaya devam ettiklerini anlatan Salman, “Elektrik üretimimizin yüzde 100’ü yenilenebilir enerji kaynaklara dayanması sebebiyle, 81 ile yaydığımız ve bugün sayısı bini aşan ZES şarj istasyonu ağımızda elektrikli otomobil kullanıcılarına temiz enerji ile araçlarını şarj etme imkanı sağlıyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacı ile oluşturulan Yenilenebilir Enerji Sertifikaları (RECs-Renewable Energy Certificates), üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak tüketicilere ulaşana kadar takip edilerek güvenilir bir piyasa oluşturulmasını hedefliyor. Bu kapsamda RECS International tarafından geliştirilen I-REC (International Renewable Energy Certificate), tüketicilerin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjiyi tüketmesini sağlayabilmek için bilinçli bir seçim yapmasına katkı sağlıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler