1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Zorlu’nun Kızıldere III JES’i resmen açıldı

Zorlu’nun Kızıldere III JES’i resmen açıldı

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji’nin Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurduğu Kızıldere III jeotermal santralinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk fazının...

Zorlu’nun Kızıldere III JES’i resmen açıldı

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji’nin Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurduğu Kızıldere III jeotermal santralinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk fazının resmi açılışı gerçekleştirildi. 

Zorlu Enerji’nin Denizli’nin Sarayköy ilçesinde 320 Milyon Dolar yatırımla tamamladığı Kızıldere III projesinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk ünitesinin resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu ve çok sayıda katılımcının yer aldığı törenle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. Santral tüm fazlarıyla tamamlandığında toplam 165 MW kurulu güç ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak.

Ticari elektrik satışına başlanan Kızıldere III jeotermal santralinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk ünitesi yılda 720 milyon KW/saat elektrik üretecek.

ZORLU'NUN TÜRKİYE'DEKİ 4. JES PROJESİ

Enerji sektörünü temsilen, çok sayıda katılımcının da yer aldığı açılışta duygu ve düşüncelerini dile getiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu; “Zorlu Holding olarak daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya hayalimize hayat verecek uzun soluklu yatırımlar için önemli adımlar atıyoruz. Son 10 yılda 2 milyar dolar civarında yatırım yaptığımız enerjide, sürdürülebilir bir gelecek inşa edebilmek adına yerli, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına dayalı yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Bunun bir yansıması olarak, Zorlu Enerji’nin bugün Türkiye’deki kurulu gücünün yüzde 76’sı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanıyor. Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki dördüncü jeotermal enerji projesi olan Kızıldere III jeotermal santralimizin ilk fazı için 320 Milyon Dolar yatırım yaptık. Önümüzdeki yıl tamamlamayı planladığımız Kızıldere III santral projemiz sahip olacağı toplam 165 MW kurulu güç ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak” dedi.

ZORLU KIZILDERE III JES’TE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLADI

Önceki ve Sonraki Haberler