1. HABERLER

  2. PETROL

  3. AB, Rus petrolü ithalatını kademeli sonlandıracak

AB, Rus petrolü ithalatını kademeli sonlandıracak

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’dan ham petrol alımının 6 ay içinde durdurulacağını açıkladı.

AB, Rus petrolü ithalatını kademeli sonlandıracak

Enerji Günlüğü - AB, Rusya’dan ham petrol alımını 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerinin alımını ise yıl sonuna kadar aşamalı olarak sonlandıracak.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya karşı uygulanması planlanan altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı. Rusya’dan ham petrol alınımın 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerinin alımının ise yıl sonuna kadar aşamalı olarak sonlandırılacağını belirten von der Leyen, AB ve ortaklarının alternatif tedarik yollarının güvence altına alınacağını kaydetti. 

Ambargonun küresel pazara olan etkilerinin en aza indirileceğini ifade eden AB Komisyonu Başkanı, “Böylece Rusya üzerindeki baskıyı en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda kendimiz ve ortaklarımız üzerindeki zararı da en aza indiriyoruz. Ekonomimizin güçlü kalmasını sağlamak zorundayız" dedi.

Öte yandan, Macaristan ve Slovakya Rusya’dan petrol alımının durdurulmasına karşı çıkıyor. Rus petrolüne en bağımlı iki ülke olan Slovakya ve Macaristan'a alternatif kaynaklar bulunması için daha uzun bir süre verilmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonunun yaptırım teklifinin yürürlüğe girmesi için birliğe üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler