1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. AB Yeşil Dönüşüm Fonu’nu onayladı

AB Yeşil Dönüşüm Fonu’nu onayladı

AB, fosil yakıta bağımlı üye ülkelerinin daha yeşil enerjiye geçmesine yardımcı olmak için oluşturulan 21 milyar dolar değerindeki fona onay verdi.

AB Yeşil Dönüşüm Fonu’nu onayladı

Enerji Günlüğü - AB, fosil yakıta bağımlı üye ülkelerinin daha yeşil enerjiye geçmesine yardımcı olmak için oluşturulan 21 milyar dolar değerindeki fona onay verdi.

Avrupa Birliği'nin 27 üyesi, fosil yakıta bağımlı üye ekonomilerinin daha yeşil enerjiye geçmesine yardımcı olmak için Adil Geçiş Fonu'nu kuran düzenlemeyi onayladı ve fonun başlatılması için son engeli kaldırdı. 

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre 21 milyar dolar (17,5 milyar euro) değerindeki fon, AB'nin 2050 yılına kadar çevre dostu ve yeşil bir kıta olması hedefinde kullanılacak. Fonla AB ülkelerinde fosil yakıt kullanımını azaltacak projeler ile sera gazı yoğun sektörlerin dönüşümü desteklenecek.

Fon, fosil yakıt sektörünün düşük karbonlu endüstrilere ve işlere dönüşmesinde kullanılacak. Avrupa’nın en fazla kömür kullanan ülkesi Polonya ise Fondan en fazla yararlanacak ülke olacak. Polonya’yı 2038 yılına kadar kömürden çıkış stratejisini uygulayan Almanya ve Romanya takip edecek.Fondan yararlanan ülkeler bu fonu temiz enerji, işçileri yeniden eğitilmesi ve iş arayanlara yardım edilmesi gibi alanlarda kullanabilecek. Fonlar nükleer enerjiyi kapsamayacak.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler