1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. AB’den ABD'nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarına tepki

AB’den ABD'nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarına tepki

Avrupa Birliği, kabul edilemez olarak değerlendirdiği ABD'nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarına resmi bir yanıt vermeye hazırlanıyor. 

AB’den ABD'nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarına tepki

Enerji Günlüğü - Avrupa Birliği, kabul edilemez olarak değerlendirdiği ABD'nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarına resmi bir yanıt vermeye hazırlanıyor. 

Avrupa Birliği'nin dış politika şefi Josep Borrell, AB Komisyonu'nun ABD'nin Kuzey Akım 2 Boru Hattı’na ilişkin uygulamaya koyduğu yaptırımlara verilecek resmi yanıt üzerinde çalışmakta olduğunu bildirdi. Borrell, "AB'nin, Avrupa yasalarına uygun ve meşru şekilde Kuzey Akım 2 Boru Hattı projesinde yer alan Avrupalı şirketlere karşı uygulamaya koyduğu yaptırımlar anlaşılır değil. Bu yaptırımlar uluslararası yasalara aykırı ve kabul edilemez. Avrupa Birliği bu yaptırımlara güçlü şekilde karşı" ifadelerini kullandı. 

Borrell ayrıca AB Komisyonu'nun hedefinin Avrupa'nın üçüncü ülkeler tarafından uygulanan dış yaptırımlara direncini güçlendirmek olduğunu da vurguladı. 

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel de konuya ilişkin yaptığı açıklamada ABD’nin Kuzey Akım 2 yaptırımlarının kendi hukuki çerçeveleri ile uyuşmadığını, bu çerçeveyi karşılamadığını kaydetti. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler