1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS`de önemli adım!

Akkuyu NGS`de önemli adım!

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı ile ilgili 5 bin sayfalık genişletilmiş Saha Parametreleri Raporu'nu sundu.Rus...

Akkuyu NGS`de önemli adım!

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı ile ilgili 5 bin sayfalık genişletilmiş Saha Parametreleri Raporu'nu sundu.

Rus şirketi Akkuyu Nükleer A.Ş. bir açıklama yaparak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaası için TAEK'in ön koşullarından birini yerine getirerek, ilk halinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş hali olan 5 bin sayfalık Saha Parametreleri Raporu'nu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na (TAEK) sunduğunu bildirdi.

Açıklamada 13 bölümden oluşan raporun 5 bin sayfadan fazla olduğu belirtilirken 800 sayfadan oluşan orijinal raporun ise Kasım 2014 tarihinde Türkiye tarafına iletildiği kaydedildi.

RAPOR GENİŞLETİLDİ

Açıklamada, "2015 yılı boyunca Akkuyu Nükleer A.Ş. ve TAEK uzmanları ortaklaşa Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı ile ilgili Saha Parametreleri Raporu'nu inceledi. Türkiye tarafının talebi üzerine Mersin Akkuyu'da Nükleer Güç Santrali'nin yapılacağı alan ile ilgili sismoloji, hidrojeoloji, karst ve diğer doğal etkenler hakkındaki bilgiler genişletildi." denildi.

AKKUYU NGS HAKKINDA

Akkuyu Nükleer Santrali, Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki Mersin'de inşa edilecek. Santral için 12 Mayıs 2010'da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu sahasında bir nükleer güç santralinin tesisine ve işletimine dair işbirliğine ilişkin anlaşma imzalanmıştı. Her biri bin 200 megavat (MW) kurulu gücünde 4 üniteden oluşacak santral faaliyete geçtikten sonra yaklaşık 35 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik enerjisi üretimi söz konusu olacak. Akkuyu Santrali'nin işletme ömrü 60 yıl olup ilk üretim için 15 yıllık alım garantisi söz konusu. Projenin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler