1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Astor, Bala GES’i devreye aldı

Astor, Bala GES’i devreye aldı

Astor Enerji’nin Ankara’da kurduğu 13,950 MW kurulu gücündeki Bala Güneş Enerji Santrali (GES) devreye alındı. 

Astor, Bala GES’i devreye aldı

Enerji Günlüğü - Yerli trafo ve anahtarlama ürünleri üreticisi Astor Enerji, Ankara’nın Bala ilçesinde kurulumunu tamamladığı Bala Güneş Enerji Santralinin (GES) TEDAŞ tarafından geçici kabulünün yapıldığını ve devreye alındığını açıkladı. Bu yatırımla beraber şirket üretimlerinde kullandığı elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak.

Yapılan açıklamada, “Şirketimizin Ankara'nın Bala ilçesinde tamamladığı Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı olan "BALA GES"', 09.07.2024 tarihinde TEDAŞ tarafından geçici kabulü yapılarak, devreye alınmıştır. Şirketimiz 13,950 MWe/17,73 MWp kurulu güce sahip GES yatırımı ile yıllık yaklaşık 27.500.000 kWh elektrik üretimini ve 2.250.000 USD (haziran 2024 itibari ile satın alınan elektrik birim fiyatları ile) tasarruf etmeyi hedeflemektedir. Böylece yıllık yaklaşık 17.500 ton karbondioksit salınımının önüne geçilmiş olacaktır.

Mevcut durumda 6,6 MW kurulu güce sahip Çatı GES elektrik üretiminin yanı sıra devreye giren "BALA GES" tesisimiz ile karbon nötr hedefi doğrultusunda üretimlerinde kullandığı elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak elektrik enerji maliyetlerini azaltacak, ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yıllık tüketimi üzerinde üretilen elektriğin satışını yapacaktır” denildi.

 

İlgili Haberler