1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Astor Enerji Ankara Bala’da öztüketim amaçlı GES kurduracak

Astor Enerji Ankara Bala’da öztüketim amaçlı GES kurduracak

Astor Enerji, Ankara Bala’daki arazisinde öztüketim GES kurdurmak için Zonex Enerji ile sözleşme yaptı.

Astor Enerji Ankara Bala’da öztüketim amaçlı GES kurduracak

Enerji Günlüğü - Astor Enerji, Ankara Bala’daki arazisi üzerine öztüketim amaçlı GES kurdurmak için Zonex Enerji ile sözleşme imzaladı. 

Astor Enerji AŞ [ASTOR], sahibi olduğu Ankara’nın Bala ilçesindeki arsa üzerine anahtar teslim 13,950MWe/17,73MWp gücünde öztüketim amaçlı Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapımı ve devreye alma işleri için Zonex Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşme imzaladı. 

2.680.000 dolar tutarlı sözleşmeye göre proje kapsamındaki solar panel ve solar inverter tedariki Astor Enerji tarafından yapılacak. 

Astor Enerji’den yapılan açıklamada; sözleşmenin süresi imza tarihinden itibaren 90 takvim günü olarak bildirildi. 

Açıklamada yaklaşık 10.000.000 dolarlık yatırımla tamamlanması planlanan GES santrali ile yılda yaklaşık 27.500.000kWh elektrik üretileceği ve Ağustos 2023 fiyatlarıyla yıllık yaklaşık 67.500.000 lira tasarruf edilmesinin beklendiği kaydedildi. 

Astor bu yatırımla yılda yaklaşık 12.100 ton karbondioksit salımını önlemeyi ve elektrik üretiminin başlamasıyla karbon pozitif duruma geçmeyi planlıyor. Tesisin devreye alınmasıyla şirket, ihtiyaç fazlası elektriği de şebekeye satabilir duruma gelecek.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler