1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Belarus 2 NGS’ye güç kaynağı yerleştirildi

Belarus 2 NGS’ye güç kaynağı yerleştirildi

Belarus’un ilk nükleer enerji santralinin 1200 MW’lık 2’inci ünitesine, Rosatom tarafından üretilen ilk 10 Kilo Volt’luk (kV) güç kaynağı bölümü bağlandı.

Belarus 2 NGS’ye güç kaynağı yerleştirildi

Enerji Günlüğü - Belarus’un ilk nükleer enerji santralinin 1200 MW’lık 2’inci ünitesine, Rosatom tarafından üretilen ilk 10 Kilo Volt’luk (kV) güç kaynağı bölümü bağlandı.

Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ikinci ünitesine, 31 Mart tarihinde ilk 10 kilovoltluk (kV) güç kaynağı bölümü bağlandı. Güç kaynağı, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından Ostravets’te imal edildi. 

Elektrik sağlanmasıyla birlikte ünitenin tam kapasite işletmeye alınmasına başlanacak. Ayrıca uzmanlar, yapılacak kesintisiz test işleminin ilk 72 saati boyunca, 10kV’luk güç kaynağı sistemine ait tüm dört bölümün normal operasyonlarda (20VVA, 20VVV, 20VVS ve 20VVD) işletilebilirliğini kontrol edecekler.

Belarus’un ilk nükleer enerji santrali olan santral her biri 1200 MW kapasiteli 2 nükleer reaktörden oluşuyor. Bu reaktörlerin sırasıyla 2020 ve 2021 yıllarında üretime başlaması planlanıyor.

GÜÇ KAYNAĞI AŞAMALI BAĞLANACAK

Santrali inşa eden Atomstroyexport şirketinden İnşaat Müdürü Alexey Kononenko, ünitenin standart güç kaynağına bağlanmasının aşamalar halinde yapılacağını belirterek, "Voltaj öncelikle normal işlemler için güç kaynağı sistemlerine verilecek, sonra güvenlik sisteminin güç kaynağı sistemleri arasında ve daha sonra da reaktör bölmesi, makine dairesi ve diğer tesislere dağıtılacak” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler