1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Belarus NGS’nin ilk ünitesi tam üretim kapasitesine ulaştı 

Belarus NGS’nin ilk ünitesi tam üretim kapasitesine ulaştı 

Belarus Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santrali olan Belarus Nükleer Santrali’nin 1200 MW’lık ilk güç ünitesi tam kapasite elektrik üretime ulaştı.

Belarus NGS’nin ilk ünitesi tam üretim kapasitesine ulaştı 

Enerji Günlüğü - Belarus Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santrali olan Belarus Nükleer Santrali’nin 1200 MW’lık ilk güç ünitesi tam kapasite elektrik üretime ulaştı.

Rusya Atom Enerjisi Bakanlığı’na bağlı Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi, Belarus Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), 3+ nesil VVER-1200 reaktörlü ilk enerji ünitesinin 12 Ocak 2021 tarihi saat 19:57’de ilk kez nominal güç kapasitesi seviyesine ulaştığını açıkladı. 

ONAY SONRASI TİCARİ İŞLETMEYE ALINACAK

Belarus NGS’nin yapımını üstlenen ASE EC A.Ş.’nin Başkan Yardımcısı ve İnşaat Projesi Direktörü Vitaly Polyanin, "Herhangi bir nükleer güç ünitesinin deneysel-endüstriyel operasyon aşamasında yüzde 100 güç kapasitesine ulaşmaya başlaması en önemli olaydır. Sistemlerin ve ekipmanların gerçek parametrelerinin ve özelliklerinin tasarım değerlerine uygunluğu onaylandıktan sonra, güç ünitesi ticari işletmeye alınacaktır" dedi.

Belarus NGS'yi çalıştırma işlemi, VVER-1200 3+ nesil reaktörleriyle donatılmış 1’nci güç ünitesindeki reaktör çekirdeğine 7 Ağustos 2020 tarihinde taze nükleer yakıt demetlerinin yüklenmesiyle başladı. 11 Ekim'de ise reaktör ilk kritik seviyesine ulaştı. 3 Kasım'da Belarus Cumhuriyeti'nin elektrik şebekesine bağlanan santralde, 22 Aralık tarihinde de güç ünitesine ait deneysel-endüstriyel operasyon aşaması başladı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler