1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Belçika, 2 nükleer reaktörün kapatılmasını erteledi

Belçika, 2 nükleer reaktörün kapatılmasını erteledi

Belçika’da 1985 yılında inşa edilen ve 2025’te kapatılması planlanan Doel 4 ve Tihange 3 nükleer reaktörlerinin faaliyet süreleri 10 yıl daha uzatılacak.

Belçika, 2 nükleer reaktörün kapatılmasını erteledi

Enerji Günlüğü - Belçika, 2025’te kapatılması planlanan "Tihange 3" ve "Doel 4" adlı nükleer reaktörlerin faaliyet sürelerinin 10 yıl uzatılması konusunda enerji şirketi Engie ile anlaşma sağladı.

Belçika hükümeti 2025 yılında kapatmayı planladığı 2 nükleer reaktörün ömrünü uzattı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Engie şirketiyle ülkedeki "Tihange 3" ve "Doel 4" adlı reaktörlerin faaliyet süresinin 10 yıl daha uzatılmasına yönelik anlaşma sağlandığını açıkladı. De Croo, "Bu iki nükleer reaktörün faaliyetinin uzatılması enerji güvenliğimiz için çok önemli" ifadesini kullandı. 

İKİ REAKTÖR 2036’YA KADAR ÇALIŞACAK

Anlaşmaya göre, iki reaktör Belçika devleti ve Engie'nin ortak olacağı bir yapı ile yönetilecek. Nükleer atıkların maliyetinin karşılanması için bir çerçeve oluşturulacak. Bu aşamadan sonra çevre izinlerinin alınmasına ilişkin işlemler ile teknik ve mali çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalardan sonra Kasım 2026'da reaktörler yeniden açılacak ve 10 yıl süreyle çalışmaya devam edecek.

Süreç hakkında Belçika'da, Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4 adet, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 adet olmak üzere toplam 7 reaktör bulunuyor. Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, normal şartlarda ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor. Belçika'da önceki hükümetler tarafından hazırlanan nükleerden çıkış yasası uyarınca, ülkede 40 yıldır faaliyet gösteren Doel 3 reaktörü eylül ayında kapatılmış ve faal reaktör sayısı 6'ya inmişti. 

Belçika hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde nükleer güç santrallerinin 2025 yılında faaliyetine son verilmesi planı hazırlamıştı. Ancak savaş ve Avrupa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle Belçika kapatmayı planladığı nükleer güç santrallerinin faaliyet süresini uzatmaya yöneldi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler