1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Birol: Petrol piyasası yılın 2. yarısında yeniden dengelenecek

Birol: Petrol piyasası yılın 2. yarısında yeniden dengelenecek

Enerji Günlüğü – IEA Başkanı Fatih Birol, petrol piyasasının 2017'nin ikinci yarısında yeniden dengelenmesini beklediklerini ancak bazı önemli ülkelerde...

Birol: Petrol piyasası yılın 2. yarısında yeniden dengelenecek

Enerji Günlüğü – IEA Başkanı Fatih Birol, petrol piyasasının 2017'nin ikinci yarısında yeniden dengelenmesini beklediklerini ancak bazı önemli ülkelerde üretimin artmasının sürece zarar verebileceğini açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, cari şartlar altında petrol piyasasının 2017'nin ikinci yarısında yeniden dengelenmesini beklediklerini söyledi. Ancak Birol, Nijerya ve Libya'nın petrol üretimlerini artırmaya devam etmelerinin bu sürece zarar verebileceği uyarısında da bulundu. Birol ayrıca, OPEC ne yaparsa yapsın fiyatlar arttığında kaya gazı üreticilerinin buna yanıt olarak arzı yükselteceklerine de işaret etti.

Aralarında Libya ve Nijerya'nın bulunduğu önemli üreticilerin son aylarda üretimlerini ciddi şekilde artırdıklarını belirten Birol, "Eğer cari ortam devam eder ise petrol piyasasının yılın ikinci yarısında yeniden dengelenmesini bekliyoruz, ancak bazı önemli ülkelerde üretim artar ise bu resim değişebilir" diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler