1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. ÇATES’in halka arzına SPK onayı

ÇATES’in halka arzına SPK onayı

Zonguldak’ta bulunan Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) halka arz edilecek. Elde edilecek gelir, finansal borçluluğun azaltılmasında kullanılacak.

ÇATES’in halka arzına SPK onayı

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali Çatalağzı Termik Santrali’nin (ÇATES) halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı.

Türkiye’nin ilk termik santrali olmasının yanı sıra yerli taş kömürü ile çalışan ilk ve tek santrali olma özelliğini taşıyan Çatalağzı Termik Santrali’nin (ÇATES) Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) halka arz için yaptığı başvuru onaylandı. ÇATES’in halka arz sürecine liderlik edecek kurum İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (İnfo Yatırım) olarak belirlenirken; talep toplama 57,15 TL fiyatla gerçekleştirilecek. İnfo Yatırım’ın liderliğinde kurulan konsorsiyuma yurt içinde 36 aracı kurum iştirak edecek. 

ŞİRKET SERMAYESİ 24.795.000 TL ARTTIRILACAK

Şirketin 140.405.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 24.795.000 TL artırılarak 165.200.000 TL'ye çıkarılması ile birlikte; 8.255.000 adet payın da ortak satışı yoluyla olmak üzere toplamda 33.050.000 adet pay halka arz edilecek. Halka açıklık oranı %20.01 olarak açıklanırken; halka arzda eşit dağıtım yönteminin uygulanacağı belirtildi. 

ELDE EDİLEN GELİRLE FİNANSAL BORÇLULUK AZALTILACAK

Halka arzdan elde edilecek gelir, ÇATES’in özkaynakları ile sermaye gücünün artırılması kapsamında finansal borçluluğun azaltılmasında kullanılacak. Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinin olduğu Zonguldak’ta bulunan ÇATES, düzenli temettü geliri sunmayı hedefliyor.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİRE HALKIMIZI ORTAK EDECEĞİZ”

Halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇATES Genel Müdürü Hamdi Alp, “ÇATES’in bir baz yük santrali olarak hiçbir doğal koşuldan etkilenmeden, 7/24 elektrik üretimi yapabilme gücü ve düzenli gelir sağlayan yapısı ile yatırımcılarına önemli avantajlar sağlayacağına inanıyorum. Bu sürdürülebilir gelire, vereceğimiz düzenli temettü ile halkımızı ortak edeceğiz. Halka arz sayesinde, ürettiğimiz bu değeri yeni yatırımcılarımız ile paylaşacağımız için heyecanlı ve mutluyuz. Gerçekleştireceğimiz halka arz sonrasında yatırımcılarımızdan alacağımız güç ve güvenle; bugüne kadar ülkemize ve sektörümüze kattıklarımızı daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler