1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. CDP liderler listesinde yer alan Sabancı şirketleri 3 kat arttı

CDP liderler listesinde yer alan Sabancı şirketleri 3 kat arttı

2023’te CDP İklim Değişikliği Programı’nda A veya A- notuyla liderlik seviyesine yükselen Sabancı Topluluğu şirketleri geçen yıl 9 şirket ile bir önceki yıla göre 3 kat arttı.

CDP liderler listesinde yer alan Sabancı şirketleri 3 kat arttı

Enerji Günlüğü - Sabancı Holding, İklim Değişikliği kategorisinde 2023 Global A listesinde yer alarak, Türkiye’den bu listeye giren tek yatırım holdingi oldu. 

Dünyanın önde gelen çevresel raporlama platformunu yöneten, kâr amacı gütmeyen ve küresel bir kuruluş olan CDP aracılığıyla çevresel etkisini tüm detaylarıyla raporlayan Sabancı Holding, İklim Değişikliği kategorisinde 2023 Global A listesinde yer aldı. Sabancı Holding, Türkiye’den bu listeye giren tek yatırım holdingi olurken, su güvenliği raporlamasında ise notunu A-‘ye yükseltti. 

2023 yılında CDP İklim Değişikliği Programı’na raporlama yapan 11 Sabancı Topluluğu şirketinin 9’u, A veya A- notuyla liderlik seviyesine yükseldi. Böylece CDP’ye raporlama yapan ve liderlik seviyesinde olan Sabancı Topluluğu şirketleri geçtiğimiz yıla kıyasla 3 katına çıktı.

4 SABANCI TOPLULUĞU ŞİRKETİ DAHA LİDERLER ARASINDA

Öte yandan 9 şirket içerisinde Sabancı Holding’e ek olarak 4 Sabancı Topluluğu şirketi daha CDP tarafından 2023 yılında A notuyla değerlendirilerek küresel liderler arasına girdi. Brisa hem iklim değişikliği hem de su güvenliği alanlarında Global A listesinde yer alarak çıtayı yükseltirken, Carrefoursa ve Enerjisa Enerji ise su güvenliği alanında A notunun sahibi oldu. Bu yıl ilk kez CDP raporlama sürecine dahil olan Temsa ise, henüz ilk yılında İklim Değişikliği Global A listesine dahil edilerek büyük bir başarıya imza attı. 

“DÖNGÜSEL EKONOMİYİ DÜNYANIN YENİ HAMMADDE KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, bu yıl CDP skoru açıklanan 21 binden fazla şirket arasında sadece 346 şirketin İklim Değişikliği Global A listesine dahil edildiğini hatırlatırken, “Sabancı Holding olarak bu şirketler arasında olmaktan; daha da önemlisi Sabancı Topluluğu olarak Türkiye’yi bu listede 5 ayrı şirketimiz ile temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. Bugünün dünyasında, neyi yaptığınızdan daha önemli bir konu varsa o da nasıl yaptığınız. Sürdürülebilirliği şirket kültürü ve yatırım kriterlerinizde nasıl konumlandırdığınız… Topluluk olarak tüm operasyonel süreçlerimizi, kapsamlı sürdürülebilirlik yol haritamız kapsamında sürekli olarak geliştiriyoruz. Bunu da şeffaf raporlama süreçlerimizle ortaya koyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de, sürdürülebilirlik odaklı proje ve uygulamalarımızı dünyanın dört bir yanındaki tesis ve ofislerimizde yaygınlaştırırken, bu alanda öncü ve örnek olmak misyonumuzu da güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler