1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Danimarka ve Almanya elektrik ağı denizüstü RES’lerle birleşiyor

Danimarka ve Almanya elektrik ağı denizüstü RES’lerle birleşiyor

Danimarka ve Almanya Baltık Denizi rüzgar santrallerini birbirine bağlayan 400 MW kapasiteli ilk hibrit enterkonnekte ağını açtı. 

Danimarka ve Almanya elektrik ağı denizüstü RES’lerle birleşiyor

Enerji Günlüğü - Danimarka ve Almanya Baltık Denizi rüzgar santrallerini birbirine bağlayan 400 MW kapasiteli ilk hibrit enterkonnekte ağını açtı. 

Denizüstü rüzgarı Almanya-Danimarka arasındaki elektrik açığını kapatacak. Şebeke operatörleri 50Hertz ve Energinet.dk, Almanya ve Danimarka'nın Baltık Denizi'nde dünyanın ilk hibrit rüzgar enterkonnekte ağını 20 Ekim 202 tarihinde resmen açtığını açıkladı. İki adet 200 MW'lık deniz altı kablosu, 2021'de başlaması planan Danimarka'nın 600 MW Kriegers Flak Denizüstü Rüzgar Santrali’nin denizüstü trafo merkezlerini, Almanya'nın işletmede olan 288 MW Baltık 2 Rüzgar Santrali ile birleştirecek.

Proje değeri 350 milyon dolar olan ve testleri hala devam eden Kriegers Flak Kombine Şebeke Çözümü’nün (CGS) ticari operasyonu Aralık ayına kadar yapılmayacak. CGS, hem Danimarka hem de Almanya’daki denizüstü rüzgar santrallerinde elektrik üretimine izin verirken, rüzgar esmediğinde iki ülke arasındaki elektrik ticareti için kullanılabilecek. Hat, iki ülkenin elektrik şebekelerini birbirine bağlamak için açık deniz rüzgar çiftliklerinin ulusal şebeke bağlantılarını kullanan dünyanın ilk denizüstü enterkonnekte ağı olma özelliğini taşıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler