1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Denizlerden binlerce enerji platformu sökülecek

Denizlerden binlerce enerji platformu sökülecek

Enerji Günlüğü - 2040 yılına kadar dünya genelinde denizlerde kurulu olan 2500-3000 petrol ve gaz platformunun ömrünü tamamlayarak söküleceği öngörülüyor.Uluslararası...

Denizlerden binlerce enerji platformu sökülecek

Enerji Günlüğü - 2040 yılına kadar dünya genelinde denizlerde kurulu olan 2500-3000 petrol ve gaz platformunun ömrünü tamamlayarak söküleceği öngörülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı denizlerde enerji görünümü raporuna göre, 2040 yılına kadar 2500-3000 petrol ve gaz deniz projesi sökülecek.

Bugün dünya genelinde petrol ve doğal gazın dörtte birinin denizlerden üretildiği belirtilen raporda, mevcut durumda daha çok sığ sulardaki platformların söküldüğünü ancak ilerleyen süreçlerde daha kompleks derin deniz platformlarının sökümünün gündeme geleceği kaydedildi. Platformlarını sökülmesinin çevre açısından en iyi yol olduğu ancak yeniden kullanımı gibi farklı seçeneklerin de değerlendirildiği ifade edilen raporda, buna örnek olarak Meksika Körfezi’ndeki 500’ün üzerindeki platformun yapay resife dönüştürülmesi gösterildi. 

DENİZLERDEN DOĞAL GAZ ÜRETİMİ YARI YARIYA ARTTI

2000 yılından bu yana denizlerdeki petrol üretimi stabil kalırken doğal gaz üretiminin yüzde 50’nin üzerinde arttığına dikkat çekildi. 

IEA, yeni senaryo ile 2025 yılına kadar offshore hidrokarbon yatırımlarında bir artış bekliyor. Sığ ve derin sulardan doğal gaz üretiminin eşit olarak 2040 yılına kadar 700 milyar metreküp artarak toplam içindeki payını yüzde 30’a çıkarması bekleniyor. Burada da en fazla artışın Orta Doğu ve Afrika’da yaşanması öngörülüyor.

OFFSHORE RÜZGAR HIZLI ARTACAK 

Denizüstü rüzgar santrallerinin hızlı bir artış seyrine sahip olduğu ancak halihazırda dünya enerji üretimi içindeki payının yüzde 0.2 olduğu kaydedilen rapora göre, 2040 yılına kadar offshore rüzgar kurulumları on kat artış kaydedecek. Yine IEA, 2040 yılına kadar offshore elektrik üretiminin hızla artarak yüzde 4 paya sahip olacağını öngörüyor.

Enerji Günlüğü

 
Önceki ve Sonraki Haberler