1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Doğalgaz için yüzer “imdat” terminali!

Doğalgaz için yüzer “imdat” terminali!

Kış aylarında Marmara Bölgesi’nin doğalgaz sıkıntısı yaşamasını önleyecek yüzer doğalgaz terminali (FSRU) kuruluyor. Maks Enerji’nin kuracağı terminalle şebekeye yılda 6 milyar metreküp doğalgaz verilecek.

Doğalgaz için yüzer “imdat” terminali!

Enerji Günlüğü - Kış aylarında Marmara Bölgesi’nin doğalgaz sıkıntısı yaşamasını önleyecek yüzer doğalgaz terminali (FSRU) kuruluyor. Maks Enerji’nin kuracağı terminalle şebekeye yılda 6 milyar metreküp doğalgaz verilecek. Bu yıl  lisans alınırsa tesisler en geç gelecek kışa hizmete girecek ve acil durumlar için "imdat" terminali işlevi görecek. 

Ülkedeki toplam doğalgaz tüketiminin ağırlıklı bölümü gerçekleştiği halde gaz giriş kaynaklarının kısıtlı olduğu Marmara kıyılarında, ulusal gaz iletim şebekesine yılda 6 milyar metreküplük doğalgaz basma kapasitesine sahip bir yüzer doğalgaz terminali kurulacak.

Türkiye’nin, özellikle kış aylarında yaşanan doğalgaz arz yetersizliğinden etkilenmesini önleyecek projenin ucu göründü. Enerji Günlüğü’nün edindiği bilgilere göre Maks Enerji adlı firma, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na FSRU lisansı için başvuruda bulundu.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NÜN AYAĞINDA

Başvuruya konu söz konusu tesis, İzmit Körfezi’nin güney kıyılarında kurulacak. Tesisler, Osmangazi Köprüsü’nün Yalova tarafındaki ayağına çok yakın bir noktada, Tavşanlı beldesi sınırları içinde yer alacak. Tesislerin kurulacağı 70 dönüm büyüklüğündeki arazi, lisans başvurusunu yapan Maks Enerji’ye ait. Daha önce tersane yatırımı düşünülen araziye daha fizibıl olacağı düşünülerek FSRU tesisi kurulmasına karar verildi. ÇED Raporu da alınmış durumda.

BOTAŞ HATTINA 200 METRE MESAFEDE

LNG gemileriyle getirilecek sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG), tesislerde yeniden gazlaştırılarak yaklaşık 200-250 metre mesafedeki BOTAŞ’ın işlettiği ulusal doğalgaz iletim hattına verilecek. BOTAŞ’ın, bölgeden geçen 2x24 inçlik boru hattı bulunuyor. Tesislerin yıllık gazlaştırma ve şebekeye gaz basma kapasitesi 6 milyar metreküp olarak planlandı. Bu rakamın, günlük 17 milyon metreküplük ilave bir gaz giriş imkanı anlamına geldiği hesaplanıyor.

HEM BOTAŞ’A HEM ÖZEL SEKTÖRE

Bu yılın sonuna kadar lisanslanması beklenen Maks Enerji Yalova FSRU tesislerinin, gelecek kışa yetiştirilmesi hedefleniyor. Tesislerdeki kapasitenin 4 milyar metreküplük kısmının doğrudan BOTAŞ tarafından kullanılması bekleniyor. Yatırımcı firma, kalan 2 milyar metreküplük kısmı ise diğer piyasa oyuncularının hizmetine tahsis edecek.

SANTRALLERE UCUZ GAZ İMKANI

Marmara kıyısına kurulacak yeni yüzer LNG terminali sayesinde Türkiye’deki özel sektör doğalgaz piyasası oyuncuları için de yeni fırsat kapısı açılmış olacak. Terminal sayesinde özellikle piyasa şartları nedeniyle atıl duruma düşen bazı doğalgaz çevrim santralleri ile büyük ölçekli gaz tüketicisi konumundaki sanayi kuruluşları da daha düşük maliyetle gaz tedariki imkanlarına kavuşabilecek.

600 MİLYON DOLARLIK TESİS

Maks Enerji’nin Yalova Tavşanlı Beldesi’ne kuracağı yüzer LNG terminalinin toplam büyüklüğü 550-600 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Bunun 250-300 milyon dolarlık kısmını yüzer terminal bedeli, 100 milyon dolara yakın kısmını kurulum maliyeti, kalan kısmını arsa bedeli oluşturuyor. Zaten tersane arazisi olarak elinde bulunan taşınmaza bir ödeme yapmayacak olması, yatırımcı firmanın en önemli avantajlarından biri olarak gösteriliyor.

TÜKETİMİN YÜZDE 10-12’SİNİ KARŞILAR

Marmara Denizi kıyısına kurulacak yüzer LNG terminalinden şebekeye verilecek doğalgaz, Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin yüzde 10’undan fazlasını temsil ediyor. Türkiye, iklim şartlarına ve ekonomik büyümeye bağlı olarak değişmekle birlikte yılda yaklaşık 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor. Bunun yarısından fazlası elektrik üretimi amacıyla doğalgaz çevrim santrallerinde yakılıyor.

ARZ GÜVENLİĞİNE BÜYÜK KATKI

Maks Enerji Yalova Tavşanlı yüzer LNG terminali projesi, doğalgazda yüzde 98 oranında dışa bağımlı bir ülke konumundaki Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlama açısından da kritik bir öneme sahip. Tesisler sayesinde 4 mevcut boru hattı ile 3 farklı ülkeden doğalgaz alan Türkiye’nin eli kısmen rahatlayacak. Söz konusu boru hatları ya da tedarikçilerle ilgili olarak enerji tedarikini sıkıntıya sokabilecek sorunlar yaşanması halinde yüzer LNG terminali tüm açığı kapatamasa da acil ihtiyaçları karşılama konusunda imdada yetişebilecek. Halen doğalgazın yüzde 30’unu tüketen Marmara Bölgesi’ne yakın bir noktada bulunması da terminalin önemini arttırıyor.

FSRU NEDİR?

Kısa adı FSRU olan yüzer enerji terminali, enerji dünyasında son yıllarda giderek öne çıkan bir yatırım, tesis çeşidi. Aslında bu yüzen bir sıvılaştırılmış doğalgaz LNG depolama tesisidir. Ancak, içinde bulunan LNG’yi, üzerindeki yeniden gazlaştırma ünitesiyle gaza çevirip ya bir doğalgaz deposuna ya da doğalgaz boru hattına pompalar. 

Mehmet KARA 

Önceki ve Sonraki Haberler