1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Dönmez: Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız

Dönmez: Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, üretim ile hizmetin yeniden canlandığı bir döneme girildiğini belirterek, enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazır olduklarını söyledi.

Dönmez: Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, üretim ile hizmetin yeniden canlandığı bir döneme girildiğini belirterek, enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazır olduklarını söyledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) üyeleriyle görüşen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çarkların yeniden döndüğü, kepenklerin açıldığı ve üretim ile hizmetin yeniden canlandığı bir döneme girildiğini vurgulayan Dönmez, "Enerji sektörü olarak normalleşme dönemine hazırız" ifadesini kullandı.

MADEN VE PETROL SEKTÖRLERİNİ DESTEKLEDİK

Dönmez, yeni tip koronavirüs (Kovi-19) salgını süresince maden, petrol arama ve üretim sektörlerinin korunmasına yönelik desteklerinin olduğunun altını çizerek, bu sürecin yeni tecrübe ve deneyimlerle güçlenerek geride bırakılacağını söyledi. 

Yer altı kömür işletmelerinde meydana gelen maliyet artışlarının karşılanması ve istihdamın desteklenmesi amacıyla işçi maliyetlerine uygulanacak desteğe ilişkin yürürlüğe giren tebliğ ile ilgili de açıklamalarda bulunan Dönmez, bunun, hem çalışanlara bir destek hem de istihdamı korumak açısından önemli olduğunu belirtti.

ÜRETİM VE TÜKETİMDE DARALMALAR OLDU

Dönmez, sanayi üretiminin yavaşlamasının elektrik ve doğalgaz tüketiminde yaklaşık yüzde 15'lik bir talep daralmasına neden olduğunu belirterek, "Tüm dünyada buna benzer daralmalar oldu. Küresel anlamda petrol tarafında yüzde 30-40'lara varan düşüşler gördük. 2019'da yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimiz yüzde 62'ler seviyesindeydi. Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde elektrik üretimimizin yaklaşık yüzde 66'lık kısmını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ettik. 24 Mayıs günü ise tarihi rekoru yakaladık ve günlük üretimimizin yüzde 90'ı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluştu. İnşallah yıl içinde bu oranları arttırmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler